fbpx
Jantra, nástěnka vizí a snů, vision board – letos jinak!

Jantra, nástěnka vizí a snů, vision board – letos jinak!

Blíží se nám konec roku, my bilancujeme a zároveň si dáváme předsevzetí na rok další. Poslední roky začíná být populární vytvářet si určitou “mapu” na rok další. Nazýváme to jantrou, vision boardem, nástěnkou snů a vizí. Četli jsme o nich v knihách, mluví se o nich v motivačních filmech a má je nejeden motivační speaker. Já ty své tvořím už osm let a ani letos tomu nebude jinak. Dovolte mi tedy se s vámi podělit o to, co jsem za ty roky vypozorovala, co jsem změnila a co jsem si za ty léta při tvorbě nástěnky snů vyšperkovala. 🙂

Cokoli si přeješ, napiš na papír

Napiš, namaluj nebo nalep. Tvorba takové nástěnky je krásným kreativním vyřáděním, ocení ji všechny vizuální typy, ale hlavně! Při její tvorbě si ujasňujeme, po čem naše srdce touží, co chceme prožívat a jak se chceme cítit (daleko lepší je se soustředit, jak se chceme cítit, než co chceme mít. Vlastnění určité věci nutně neznamená, že budeme i šťastnější.)

Avšak ještě před samotnou tvorbou, hledáním obrázků, jsou nejdůležitější tyto dva body:

1) Dovolit si

Upřímně, pokud bychom měli tu nejkrásnější nástěnku, ale nevěřili bychom, že něco takového se nám může povést, je její vytváření zbytečné. “Dovolit si”, to je velkým tématem pro nás pro všechny. Představa, že já můžu mít to nejlepší, je pro některé pořád těžko představitelná. Umíme se smířit s věcmi tak jak jsou, umíme se spokojit se s málem, umíme „vydržet“. Ale umíme si i dovolit? Dovolit si to nejlepší?

Nemusíme být ještě lepší než jsme, ještě hodnější a já nevím co ještě – prostě teď a tady, taková jaká jsem právě nyní si mohu dovolit. Dovolit je totiž předstupeň toho, aby se mohly plnit naše sny a přání. A skutečně je možné, abych mohla mít já to nejlepší? Ano, protože to co je nejlepší pro mne, není nejlepší pro tebe. Pokud si chcete být jistí s čistotou svých záměrů, můžete si přát i to, aby splnění vašich snů přineslo radost i ostatním.

Nemusíme vědět, jak se naše přání splní (upřímně, často by nás takové řešení, které se nakonec stanou, ani nenapadly) – úplně stačí dovolit si, tedy nechat prostor pro to, aby se mohly vyplnit…

2) Rozhodnout se

A druhý důležitý bod je rozhodnout se, že to co si přeji, skutečně také chci. A hlavně jsem ochotná pro splnění něco udělat. Nalepení obrázku na nástěnku je tedy i určitý závazek, být ochotná pro své přání něco udělat, překonat se, překročit komfortní zónu, a také změnit své vnitřní nastavení, názory a přesvědčení. A to je někdy docela práce!

“Chceš-li něco, co jsi nikdy neměla, musíš udělat něco, co jsi nikdy neudělala.”

Pokud se stravujeme nezdravě, převážnou část dne sedíme a na nástěnku si napíšeme: “Chci se cítit zdravě ve svém těle a jsem pružná”, dáváme si závazek začít nakupovat zdravé potraviny, jednotlivé jídla více plánovat, možná začít více vařit nebo změnit podniky, ve kterých se běžně stravuji. Pružnost se sama od sebe také nedostaví, jaký sport či pohyb do svého života zařadím?

Pokud chci: “Láskyplné partnerství, ve kterém se oba budeme cítit naplněně”, bude to práce hlavně vnitřní. Práce s přesvědčením, naučenými vzorci chování a možná také práce se slovy, které běžně na adresu protějšku pronášíme.

Pokud chci “Zažívat hojnost a mít prosperující a naplněné podnikání”, je potřeba se na vše podívat pravdivě. Dělám pro to nyní dostatek? Věnuji se své firmě či podnikání nebo tak nějak čekám, že ono se to samo…? Mám dobrý plán a naplňuji jednotlivé kroky?

Z předchozích příkladů je jasné, kam tím mířím. Pro splnění našich snů a přání je zkrátka důležité se rozhodnout, dovolit si to nejlepší a věřit, že se vše může splnit ( i když zatím vůbec nemám tušení jak se to stane!). Zároveň je to závazek vykročit, něco pro to udělat. Když budeme sedět se založenýma rukama, do klína nám samo nic nespadne, takhle “zázračný vesmír a objednávkový systém” skutečně nefunguje. 🙂

Moje tipy a tajemství k tvorbě nástěnky

OBRÁZKY

Vybírejte “ty pravé” obrázky

Pravé znamená, ty pravé pro vás. Obecně se doporučuje na tvorbu jantry stříhat obrázky z časopisů. U mě ale v tomto nastávají hned dva zádrhele: doma se mi nadbytečné časopisy nepovalují, a také se nerada nechávám omezovat tím, co v časopisech najdu. A tak raději volím opačný postup. Mám představu, jak by měl obrázek vypadat, co by měl vyjadřovat a podle toho poté zadávám klíčové slova do vyhledávače a obrázky si vytisknu.

Obrázky, co vyvolávají emoce

Vybírejte si obrázky, které se vám líbí vizuálně, ale rovněž takové, aby ve vás vyvolaly požadované emoce, které chcete v dané oblasti zažívat. S nadsázkou řečeno, aby se vám při pohledu na ně roztřepaly kolena, rozbušilo srdce a příjemný pocit se rozlil po celém těle…

Dívejte se, co je na obrázku

Pokud si vybírám fotky s cizími lidmi, většinou tam přelepím fotku se svým obličejem 🙂 (To je pro naši mysl ještě více přesvědčivější – vždyť to jsem přeci já na té fotce, která drží pohár vítězů apod.) Případně si vybírám takové ženy na obrázku, které jsou mi co nejvíce podobné. K tomuto podbodu mám jednu velmi vtipnou historku.

Minulý rok jsem se chtěla stěhovat do nového bytu a tak jsem si našla jeden moc pěkný obrázek. Zanedlouho poté, co jsem svou jantru vyvěsila, si obrázek důkladně prohlížím a říkám si, moment, vždyť tenhle byt na obrázku se až nápadně moc podobá bytu, ve kterém nyní bydlím. A ano, v daném roce jsem skutečně zůstala v bytě “jako byl ten na obrázku”. 🙂

Kvalita nad kvantitou

Pro danou oblast si vždy raději zvolím jeden obrázek, který to vystihne než deset podobných. Pokud si totiž na jantru nalepíme deset obrázků různých párů, může se to splnit tak, že budeme celý rok střídat partnery (pokud je to ovšem to, co si přejete, směle do toho!)

Kdy a s kým?

To samozřejmě záleží na vás! Mnoho lidí namísto bujarých silvestrovských oslav odjíždí někam, kde se v klidu věnují tvorbě této nástěnky a také poděkování roku uplynulému. Osobně to mám tak, že tvořím nástěnku, když mám chuť v prosinci nebo v lednu. Někdy sama, někdy ve skupině. Ve skupině se může totiž naše energie znásobit a můžeme si vzájemně “požehnat” naše sny a přání.

Miřte na měsíc – i když jej minete, skončíte mezi hvězdami

Nádherný citát od Les Brown, který mě poslední dobou provází. Nebojte si dávat velké cíle a přání, odevzdejte se důvěře v život, a dovolte si, že se to skutečně může splnit, i když zatím nevíte jak!

Mějte nástěnku na očích a všímejte si svých pocitů

Jeden rok jsem u sebe začala pozorovat zajímavé věci! Vždy, když jsem se podívala na nástěnku vizí, na jeden konkrétní obrázek, namísto radosti se dostavovalo naštvání. Byla jsem naštvaná, že to ještě nemám a začaly se dostavovat pochyby, jestli se to splní. Namísto toho, abych dané přání zavrhla, brala jsem to jako impuls podívat se hlouběji do sebe, kde tyto přesvědčení vznikají a jak je můžu změnit. Zpracovávala jsem si strachy a obavy, které plynuly z případného splnění přání…

A ze všeho nejdůležitější bod:

Přizpůsobte vše sobě a svým potřebám 🙂
Letos jsem svou nástěnku přání tvořila s kamarádkou Míšou a Jančou. Ty si rozdělily nástěnku na pomyslných 9 částí podle Feng shui. Možnostem a nápadům se meze nekladou!

A tak na závěr tohoto článku a na tomto místě

děkuji za rok 2018 a moc se těším na všechny splněné přání v roce 2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *