fbpx
Metoda KonMari a interiér, který vyzařuje radost

Metoda KonMari a interiér, který vyzařuje radost

Určitě jste již zaslechli jméno Marie Kondo a název její metody KonMari. Je to krásný a důmyslně propracovaný systém pro úklid našich domovů a tím vlastně i našeho života. Základem Mariina učení je obklopovat se předměty, které „Spark joy“, tedy vyzařují radost. Napsala dvě knihy, jedna z nich se jmenuje Žít s radostí a druhá Zázračný úklid (doporučuji rozhodně obě!).

Už od mala jsem byla velmi citlivá na to, jak a jestli jsou věci v domě srovnané, uklizené a na svém místě. Když byly, působilo to na mě harmonicky a měla jsem z toho velmi příjemné pocity. V opačném případě jsem se cítila velmi nepříjemně, stísněně a cítila jsem, jako by energie neproudila. Dlouhou dobu jsem si kvůli tomu připadala zvláštní a cáklá, že to takto mám. Ovšem pak přišla na scénu Marie, a ta nejen že je cáklá stejně, ale ona si z toho udělala své živobytí a celý úklid povýšila na velmi funkční metodu.

Marie Kondo a KonMari

Když bych měla zmínit pro mě to nejpodstatnější z její metody, tak by to bylo zaměřování se na to, co si ve svém životě chci ponechat, co ve mě vyvolává příjemné pocity a „září radost“. My totiž při úklidu většinou postupujeme opačně, zaměřujeme se na to, co už nechceme a čeho se chceme zbavit. Marie to doporučuje právě naopak, nalaďovat se na tu radost a s tím, co nám již neslouží, se s láskou rozloučit a poslat dál. (A to platí jak pro interiér, tak také pro oblečení a vlastně cokoli, co vlastníme.)

Věci jako nosiče emocí

Dává to smysl, stačí, že se na nějakou věc podíváme a vyvolá v nás emoci, příjemnou nebo nepříjemnou. A cílem je tedy vytvořit domov, který nás skrze příjemnou energii bude nabíjet. Bude to domov, který je pro nás místem, kde se cítíme harmonicky. Nikoli prostor, který je odkladištěm pro všechny věci, které vlastníme. Na Netflixu je pořad s Marií, ve kterém se vydává do několika amerických domovů, aby lidem pomohla k harmoničtějším domovům. Když jsem viděla některé z nich, byla jsem v šoku, kolik věcí jsme schopni si za jeden život „nasyslit“. Často pak tyto věci skladujeme ve sklepě nebo na půdě a postupně ztrácíme přehled, co tam vlastně máme. Když už se věci nevejdou ani tam, odkládáme je i do ostatních pokojů, kde už je postupně tak těsno, že nezbývá na prostor, který by pro nás mohl být místem pro zrelaxování a nabití baterek.

Při tomto tématu si vybavuji vyprávění kamarádky, kdy jejich děda byl přesně takový syslík a jejich dům byl věcmi naplněn až k prasknutí. Spoustu věcí schovával na „co kdyby náhodou se to někdy mohlo hodit“. Daná kamarádka věděla, že na půdě je několik knih o Rumunsku, kam se zrovna chystala. Šla za ním, aby mu oznámila, že teď je ta chvíle, kdy by se ji knihy mohly hodit. Ovšem děda ji k jejímu překvapení odpověděl, že by to trvalo hrozně moc času, než by se ke knihám „propracoval“ a našel je…

Co s věcmi, které již „does not spark joy“?

Vyhodit, nabízela by se jednoduchá odpověď. Ale tahle představa mi dost trhá srdce. Když si představíme, že každou věc někdo vyrobil, většinou cestovala skoro přes půlku světa a my ji nyní jen z našeho rozmaru vezmeme a dáme do velkého černého pytle – a čau čau bejby? Tak to za mě ne, protože těch možností máme opravdu hodně!

Oblečení

Oblečení (pokud již není vážně hodně staré a zašpiněné) do popelnice nepatří. A možná by někdo využil i to hodně staré oblečení na hadry a kdo ví na co ještě! Na oblečení můžete využít kontejnery, které oblečení ještě zpracovávají dále nebo jej zrecyklují. Můžete také využít výměnných bazárků tzv. swapů, kde můžete své oblečení nabídnout jiným, kteří vaše oblečení ještě unosí a bude pro ně zdrojem radosti. Může posloužit lidem, kteří jsou ve finanční tísni a na nové prostě nemají. (Na internetu naleznete stránku vinted.cz – dřívější votočvohoz.cz)

Další věci

Ostatní věci můžete nabídnout na internetových bazarech nebo na stránkách typu LetGo či ZaOdvoz, vždy se najde někdo, kdo se vašich věcí rád ujme a komu ještě mohou posloužit. Možnosti tu zkrátka jsou. Lidé jsou šikovní a dokážou třeba starý nábytek zrenovovat a vykouzlit z něj úplné poklady.

Zajímavost: Ve Švédsku vznikl jako první na světě obchodní dům, kde si můžete koupit spravené či použité kousky. A to jak do interiéru, tak také oblečení. A to je podle mě ta cesta správným směrem.
Pokud budeme takto šetrní, ušetříme nejen své kapsy, ale bude to mít pozitivní dopad i na životní prostředí.

Nic se nemá přehánět

A na závěr k této metodě zmíním dvě vtipnosti pojící se k tématu KonMari metody. Prvním je scéna z nových Gilmorových děvčat, kdy babička Emily dělá pořádek ve svém domě po smrti manžela právě za pomocí metody KonMari. Nechává odnášet všechny věci a nábytek, protože nic z toho pro ni nevyzařuje dostatečnou radost. A Lorelai ji říká: „Ale mami to je jasné, že ti nyní nic radost nepřináší, když ti umřel manžel.“ ( V závěru si skoro nemá na co sednout.)

A tak bych chtěla upozornit i na to, abyste se do metody nevrhli takto po hlavě, až vám nezbyde žádný kus nábytku nebo oblečení. Vzpomínám si, jak před pár lety má spolubydlící za mnou přišla, jestli bych ji nepůjčila ponožky, protože ji po KonMari úklidu skoro žádné nezbyly. Nebo jsem tehdy svou speciální švédskou útěrku na mytí oknen našla v odpadkovém koši, odpověď proč se ocitla právě tam, zněla, že jí nepřinášela dostatečnou radost…
Druhým vtipným počinem na toto téma je video od známé komičky Kristiny Kuzmic, kde se na KonMari úklid vrhl její malý syn.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *