fbpx
Rituály v životě ženy

Rituály v životě ženy

     Loni jsem měla velkou čest být svědkyní úžasného rituálu: svatby mé kamarádky Míši….

Tento článek začnu trochu netradičně, více osobně. Článek jsem začala psát již v létě, po úžasném předsvatebním rituálu pro mou dobrou kamarádku Míšu, která se za nedlouho poté vdávala a já měla tu úžasnou čest jít ji za svědka (svědkyni). Článek rozepsaný ležel v útrobách mého počítače celou zimu, až jsem si minulý týden řekla a dost, nyní je ten čas a už ho prosím tě dopiš.

Když jsem se pustila do psaní, na Facebooku na mě vyskočil článek Jany Sarémy Rosa, který rovněž o rituálech pojednává. Řekla jsem si, tak! A to máš přesně za to, když odkládáš věci – nediv se, že tě někdo předběhne.  Ostatní hold nepočkají, až my se vymáčkneme a ráčíme něco dokončit, jak o tom pojednávám ve svém článku:  Se*ou mě všichni, kteří něco dělaj´

Je to spíše taková historka k pousmání s poučením. Janu a její práci moc ráda na dálku podporuji a občas si napíšeme pár slov, kdy si spolu o ženské tématice povídáme. Věřím totiž, že každá z nás – každá žena do své práci přináší svou jedinečnost a jedinečnou esenci a i když dva dělají totéž, není to nikdy totéž.

Proto rovnou článek od Janči přináším i tady: Přechodové rituály v životě ženy  (ovšem já si jej přečtu až po dotvoření svého článku, abych se nenechala nijak ovlivnit a zůstala u svého záměru a pojednání).
Přeji si, aby se vám oba naše články líbily a třeba i něčím inspirovaly. 🙂

Ženské rituály

Poslední dobou se začíná více hovořit o rituálech, které se vracejí do života žen. Pod slovem “rituál” si často představíme něco negativního, ovšem rituál může být zvyk, který se opakuje každý den a zpříjemňuje nám život. Pro mne je to například šálek kvalitní kávy z vedlejší kavárny. Rituály mohou být ale i větší, těm se říká rituály přechodové.

Přechodové rituály tady dříve byly a my jsme je z našich životů vyřadili jako cosi nepotřebného. Jako něco, co se pojí pouze s primitivními zvyky domorodých kmenů. Ale tak to není… Tyto přechodové rituály jsou důležitými mezníky na naší cestě. Magické okamžiky, které promění naše dosavadní vnímání života a obohatí jej.

Takových rituálů jsme si dnes ponechali pouze pár, například svatbu. Ale může jich být daleko více:
oslava vstupu mezi ženy (uctění první menstruace),
rituál vstupu do manželství (namísto klasické rozlučky se svobodou – svobodně se přeci chceme cítit i po svatbě, že?),
předporodní rituál,
křtiny,
poporodní rituál apod.

Takto vypadalo naše místečko těsně před předsvatebním rituálem pro Mišku. Miluje taky peříčka a přesně tyto barvy se poté objevily i na její svatbě. 🙂

Rituály

Rituály mají oslavný charakter, ale mohou mít i charakter ukončovací. Pomáhají nám dostat se ze situace, která je pro nás tíživá a něco ukončit. Tady spadají rituály rozchodové partnerské, ale můžeme si udělat i jiné rituály, když se potřebujeme s něčím či někým rozloučit (ukončení některých naučených vzorců chování, představ o nás samých, které již nechceme apod.).

Rituály jsou jednoduché, avšak funkční

Řeknu to takto, nevím jak, ale funguje to. 🙂 Vždy mě neuvěřitelně překvapí, jakou mají rituály sílu, přesto, že jsou ve své podstatě tak jednoduché. Mají sílu a hlavně velký dopad na náš život. Mluvím nyní hlavně o rituálech přechodových.

Jsou to mezníky a takové záchytné body, které nám dodávají sílu a možnost „od něčeho se odpíchnout“. Jako další záchytný bod při naší cestě. Mohu s jistotou říct, že díky těmto mezníkům už náš život nikdy nebude stejný, něco se uvnitř nás zkrátka změní.

Svatba by měla vyjadřovat vás jako pár, a proto ji vytvořte “k obrazu svému”.

Drobné rituály

Rituál je za mě „zpečetění“ našeho rozhodnutí, něco v našem životě změnit a dělat jinak. Je to pro mne určitý druh závazku, že jsem se takto skutečně rozhodla. Neberme rituál jako cosi vážného, je to taková hra, napojení se na esenci té dívky, kterou jsme dříve bývaly.

Ta dívka, která se uměla radovat a hrát si (a umíme to i dnes). Je to tedy taková hra s daným začátkem a koncem. Rituály nás berou z každodenní reality do posvátného světa, kde je možné cokoli, a kde se mohou stát i zázraky. A poté zase zpátky. Ovšem při cestě zpět už nikdy nejsme stejní, jako jsme bývali předtím, než jsme se na tento „výlet“ vydali.

Při práci s rituály ráda pracuji s přírodními živly: vodou, vzduchem, ohněm a zemí. Všechny tyto elementy mohou naše záměry a přání posílit, ale také se naopak můžeme od něčeho očistit. Například v procesu, kdy si přeji zbavit se určitých strachů, si je mohu napsat na papír, spálit je a tímto způsobem se s nimi rozloučit. Zároveň doporučuji posílit i ty pozitivní záměry.

Konkrétní příklad pak může vypadat tak, že si na papír napíšu: „Zbavuji se svého strachu z vyjadřování sebe samé.“

A tento papírek následně spálím. Pokud chci dále pracovat s elementem ohně, mohu si ten opačný, tedy pozitivní záměr na svíčku vyrýt a zapálit. A vždy, když si svíčku zapálím, budu na tento záměr myslet a posilovat se v něm. Mohu si i tento záměr napsat na papír, nebo nahrát a poslouchat jako audio – mohu zkrátka cokoli. Můžeme si i sebe představovat při konkrétních situacích, kdy se s lehkostí a přirozeností vyjadřujeme.  Všechno jsou to velmi jednoduché nástroje, které jsou ale velmi účinné.

Vyloženě ženské místečko před jedním ženským víkendem. 🙂

Rituály v mytologii a ve snech

O rituálech a mytologii bych se mohla rozepisovat opravdu dlouze, protože to téma jednoduše miluji. Nejvíce jsem si „mytologické pátrání“ a dávání souvislostí dohromady užila při tvorbě mé knihy Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století, která vychází letos na přelomu května a června. Miluji, jak rituály můžeme vidět i v pohádkách.

Často například mladé dívky zažívaly určitý rituál se starší ženou. Dívky za ní byly posílány, aby splnily určitý úkol, něco přinesly z temného lesa, nebo k ní sestupovaly do podsvětí. Je to určitá forma přechodového rituálu – iniciace, po níž se dívka vracela proměněna. Stará žena vystupuje jako nositelka moudrosti a vědění.

I my takovou formu iniciace můžeme zažít, například ve snu, jak dokládá tento můj sen: Zdálo se mi, že jsem se starou ženou, která mě prováděla rituálem, jak se zbavit strachů. Byla dost hustá a nekompromisní. Vše se odehrávalo v noci a ona mě posílala na určitá místa. Na mou námitku, že se ale na takové místo bojím jít, mi odpověděla: „ O tom to je. Když máš strach, tak ho máš překonat. Mazlit se s tebou nebudu. Pokud chceš něco získat, něco musíš dát a překonat.“

——
A toto je fotka z loňského Rituálu menarché, i letos několik takových akcí pořádám. Více se můžete dozvědět zde: ritualmenarche.cz/akce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *