4 Přírodní živly a elementy

Elementy jsou hybnou silou celého života. Můžeš vnímat, že v tobě některý z elementů převládá, zatímco jiný potřebuješ podpořit. V některých kulturách se pracuje s pěti elementy, v naší tradici jsou čtyři: voda, oheň, vzduch a země.

O elementech jsi mohla slyšet ve spojitosti s typologií osobnosti, Feng-shui, výživou, ale také například podnikáním. Živly a elementy nás zkrátka provázejí na každém kroku a jsou aplikovatelné na všechny oblasti našeho života. Možná právě proto mě tak fascinují a zajímá mě je zkoumat dopodrobna.

S elementy pracuji při rituálech a hovořím o nich také v online kurzech. Voda, oheň, vzduch i země mohou naše záměry a přání posílit a očistit.

Tvůj element


Tak schválně, položila sis už někdy otázku:

Jaký element/živel ti je nejbližší ?​​​​​​​​
A druhá otázka by mohla znít: myslíš si, že by v člověku měly být zastoupené všechny živly stejným dílem?

Já se domnívám, že je skvělé znát všechny elementy a vědět o čem jednotlivé kvality každého elementu jsou (na co se můžeme napojit a v čem nám tyto kvality mohou posloužit). Ale nejsme všichni stejní a tak je pochopitelné, že v každé ženě je jedinečný poměr a vliv těchto elementů. Který se navíc může v průběhu času a našeho života proměňovat.

Nalaď se na působení jednotlivých živlů:

ELEMENT VODY:

„Jsem voda: nemusíš mě tlačit, plynu sama. Někdy si plynu pomalu, ale někdy se umím rozzlobit a vylít se z břehů. Jsem v každé kapce rosy, v tůňce, moři i oceánu. A ovlivňuji také vodu, která je ve tvém těle. Vedu tě do hlubin a pomáhám ti vyplavit všechny nezpracované a nevyjádřené emoce. Někdy je potřeba potopit se a dotknout se až samého dna, abys mohla povstat jako znovuzrozená. Ponoř se do mě a nechej mě láskyplně omýt tvé bolístky.“


ELEMENT ZEMĚ:

„Jsem země: ze-mě se všechno rodí a ke mě se po smrti zase navrací. Propoj se se mnou skrze své kořeny a uzemni se. Zaciť, jaké to je, stát pevně nohama na zemi. Tvoř společně se mnou a zhmotňuj své sny. Buď pevně rozhodnutá a stůj sama za sebou. Ale poznej včas, kdy svou pevnost trochu změkčit, ať se z tebe nestane tvrdá skála.“

ELEMENT VZDUCHU

„Jsem vzduch: se mnou je vše možné, vymysli si tisíce nápadů, měj velké vize a uměj snít i s otevřenýma očima. Se mnou dokážeš tvořit velmi rychle, v mžiku vteřiny. Dokud však své snění nepropojíš s elementem země, zůstaneš leda u stavění si vzdušných zámků.“

ELEMENT OHNĚ

„Jsem oheň: a mohu ti pomoci znovu zapálit tvou vnitřní vášeň a nadšení. Jsem oheň, co na jaře probouzí celou přírodu zpátky k životu. Pro co ve svém životě hoříš ty? Jsem tvá kreativita i studnice nápadů. Nech zažehnout jiskru svého nápadu a zahoř pro to, co děláš. Včas ale rozeznej, kdy potřebuješ trochu zchladit, abys neshořela/nevyhořela úplně. (Hoř pomalu.)


ŽIVLOVÁ MEDITACE


V čem nám mohou jednotlivé elementy v životě pomoci?
Lépe plynout, být ukotvení, stát pevně nohama na zemi a zároveň snít ve velkém.
Pro svůj život hořet velkým nadšením a touhou. A navíc také být si vědoma všech těchto možností a kvalit.

Pravidelné propojování se s jednotlivými živly ti do života přináší větší harmonii a vnitřní vyrovnanost.

Proto jsem si pro tebe připravila meditaci Propojení s elementy.
V předprodeji do 10. července si ji můžeš pořídit za 350 Kč.


ŽIVLOVÁ MEDITACE NA TVÉ DOVOLENÉ!


Živlovou meditaci jsem se rozhodla natočit a vypustit právě nyní během léta, kdy si dopřáváme dovolenou. Dovolená je skvělý čas na zpomalení, odpočinek, relax, sebevzdělávání, čtení, cvičení a také meditaci.

Meditace Propojení s elementy je tak akorát dlouhá, aby ses ponořila sama do sebe a vnitřně se zregenerovala!

Meditace jsou součástí mých rituálů individuálních i skupinových a najdeš je také v mých online kurzech. Miluji je a miluji, do jakých hloubek nás právě meditace mohou zavést.
​​​​​

BONUS: ELEMENTY V PRÁCI A PODNIKÁNÍ


Živly můžeme zkoumat nejen ve spojitosti s naší osobností a projevy, ale také ve spojitosti s podnikáním. (Já jsem se s tímto poprvé setkala během společné práce s Magdou Čevelovou.) ​​​​​​​​Do té doby jsem byla zvyklá o elementech hovořit pouze v souvislosti s rituály. Ale Magda mě vzala o krok dál a ukázala mi, jak živly využívá při svých marketingových konzultacích. Miluji, když se světy, které máme často tendenci oddělovat, spojí: svět duchovní a svět podnikání.

Ve skutečnosti se totiž oddělovat nedají, podnikání je ten nejlepší duchovní a osobnostní rozvoj.
​​​​​​​​

Ve spojitosti s podnikáním/prací mi přišlo zajímavé se ptát:​​​​​​​​
Jak se projevuji já ale také, s jakým elementem se mi nejlépe pracuje a mohu toho, co nejvíce předat/inspirovat? ​​​​​​​​

Motto projektu Boho žena:
stát pevně nohama na zemi a zároveň být hlavou v oblacích… (protože mít pouze nápady a velké sny nestačí – je potřeba jít a tvořit také ve hmotě).​​​​​​​​ 

A jak to máš s elementy ty?
Napiš do komentáře, které elementy jsou ti blízké a vnímáš je v sobě.

Veronika Lančaričová
Pomáhám ženám dotknout se magičnosti života a začít prožívat jeho větší hloubky. Namíchám ti na míru rituál či konzultaci. Skrze knihy a přednášky ti prozradím, jak být ve svém ženství naplněná. Ženskou energii a podporu ti zprostředkuji na akcích a kruzích. V online kurzu Magický rok ti dám návod, jak tuto magičnost vnést do každodenního života. A jak učinit z magického dne magický rok a z magického roku magický život!
Komentáře