fbpx

Lammas, Lughnasadh a dožínky

Svátek a období, do kterého vstupujeme 31. července či 1. srpna. Na jižní polokouli se oslavuje svátek první sklizně přesně naopak: 1. února. Je to období vděčnosti, hojnosti a plnosti. O čem toto období je a na co se můžeš naladit? Přečti si shrnující článek.

Období Lammasu a dožínek je o velké hojnosti v přírodě (která ovšem není zadarmo a bez práce). Sklízíme plody své práce. Sklízíme je fyzicky a také v přeneseném slova smyslu sklízíme pomyslně to, co jsme na jaře zaseli. Pokud tedy nejsme spokojení s tím, co sklízíme, můžeme se podívat, co jsme vlastně na jaře zaseli.

V tomto období se sčítá vše, co jsme zaseli a platí to i v opačném významu. Setkávám se hojně s příběhy žen, které popisují, že právě v tomto období pociťují velkou únavu a vyčerpání. Je tedy dobré se ptát, dopřávala jsem si v předchozích obdobích dostatek odpočinku? Pokud ne, tak je to také „sklízení toho, co jsme zaseli“.

Tři názvy pro to stejné období?

Dožínky

známe z našich končin.

Lammas

je staroanglický název, který znamená chleba či bochník. Odkazuje na velmi důležitou surovinu, která je symbolem celého tohoto období a hojnosti celkově: obilí, ze kterého se později upeče chleba.

Lughnasadh

je označení pocházející ze staroirštiny a má spojitost s bohem Lughem (také označován jako Llew), je to bůh slunce a bůh devatera řemesla. „Nasadh“ v názvu tohoto svátku znamená zase posvátné shromáždění.

Můžeme se tedy inspirovat a dopřát si setkání s přáteli či s rodinou. Počasí tomu přeje a tak se sejděte a oceňte společně tu hojnost, kterou ve svém životě máte. Hojnost není jen o penězích. Peníze jsou tím prostředkem, který nám pomáhá pořídit si vše, co potřebujeme a co nám činí radost. Hojnost je také hojnost přátel, hojnost radosti, smíchu a hojnost zážitků.  

Zeptej se sama/sám sebe:
„Co pro tebe znamená hojnost?“
„Kdy a jak poznáš, že už hojnost máš?“ (Je to určitý pocit v těle nebo je to určitá částka na tvém kontě? Apod.)

 • Oceň hojnost, kterou ve svém životě už máš.
 • Oceň také hojnost, kterou máš v sobě: svou jedinečnost a jedinečné dary a kvality.
 • Co všechno umíš a už ses naučila/naučil?

Oslava Lammasu, Lughnasadhu a dožínek

Základem oslavy tohoto svátku je ocenění hojnosti, které již ve svém životě máš – projevení vděčnosti. Díky tomu ti do života může přijít ještě mnohem větší hojnost a bohatství. Hojnost většinou do života přichází, když se cítíme naplněni, nikoli když cítíme, že nám něco chybí a snažíme se to chybějící získat. Zkus si vzpomenout na takovou situaci, kdy jsi měl/měla pocit, že máš už všechno a jsi vnitřně spokojená/spokojený a přišlo ti do života ještě daleko více!

Další prvkem oslavy je bohatá hostina, kterou si užiješ společně s přáteli a/nebo s rodinou. Vzpomeňte také na předky, díky kterým jsme živí. Na všechnu tu dřinu, kterou museli vykonat na polích. My si v tento čas většinou můžeme dopřát oddych a prázdniny. Ale pro naše předky to byl čas, kdy se modlili, aby slunce svítilo a počasí bylo schovívavé. A oni vše včas sklidili a zajistili si tak dostatek zásob na zimní období.

Uvědom si také, že i my dnes jsme stejně závislí na přírodě jako tehdy naši předkové, také potřebujeme, aby příroda plodila a my díky tomu měli dostatek zásob. Jen jsme si až příliš zvykli na to, že je to vše samozřejmost, neboť jsme zvyklí přijít vždy do plných supermarketů… Ale ono to taková samozřejmost není! Proto se potřebujeme znovu více navracet k přírodě, projevovat ji úctu a jinak se k ní chovat.

Tak přeji všem mnoho hojnosti do života a krásnou oslavu tohoto času!

Online kurz Lammas, dožínky a Lughnasadh

Pokud si přeješ jít ještě více do hloubky, dopřej si ten ponor společně s kurzem Magický rok. Díl Lammas & dožínky má skoro 3 hodiny a nalezneš tam toho opravdu požehnaně.

Obsah tohoto dílu:

 • Od svátku Lammas po podzimní rovnodennost
  Tradice & zvyky. Lammas, Lughnasadh a dožínky.
 • Archetypy bohyně matky & bohyně spojené s obdobím Lammas a dožínek.
  Bohyně Živa, Madron, Demeter, Ker, Isis a Marie Matka. Bavit se budeme také o důležitosti uctění mateřského aspektu a kvalit v nás.
 • Plnost a hojnost přírody v tomto období & oltář k uctění Lammas a dožínek.
  Dozvíš se, jaké poselství nám přináší příroda tohoto období. O důležitosti uctívání koloběhu života. Hojnost přírody.
 • Povídání o hojnosti
 • Cvičení: Co pro mne znamená hojnost?
 • Meditace: Uvolni se do své hojnosti
 • BONUSOVÝ ROZHOVOR: S Markétou Prchalovou
  O hojnosti, odvrácené straně mateřství a předporodních a poporodních rituálech.
 • Rituály Lammasu &, rituály pro podporu hojnsti & rituály mateřství
 • A dále ještě:
  Tvoření. Co si dopřát a jak prožít toto období s dětmi. Afirmace pro podporu hojnosti a vlastní sebehodnoty.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů