fbpx

Můj příběh

Jednoho dne jsem zjistila, že můj styl života má své vlastní jméno, i když jsem si do té doby myslela, že se nikdy do žádné kolonky nevejdu – a hle, objevil se Boho styl! Neumím se držet předpisů a proto si tento Boho styl vykládám a žiju po svém – ale takhle se to přeci má, že?

Vytvořila jsem proto projekt Boho žena!

Boho pro mě vystihuje vše podstatné, co je nebo co bylo v mém životě: hippie, život v maringotce, láska k přírodě, něco víc nad námi – tedy Bůh nebo snad Bohyně?

„Bydlela jsem v maringotce, ještě když to nebylo trendy – byla jsem hippie, když ještě žádný Boho styl nefrčel.“

Co mne nejvíce ovlivnilo

Nejvíce mne v mém životě ovlivnilo a formovalo mé dětství na velké farmě v Beskydech a také mé dvouleté žití na samotě u lesa v maringotce bez elektřiny, kde lišky dávají dobrou noc.

Nemohu také opomenout mé cesty po Brazílii – zvlášť vodopády Iguacú mne velmi zasáhly u srdce.

  • Baví mne život.
  • Baví mne živit se tím, co miluji.
  • Baví mne psát a vyjadřovat se kreativně skrze obrazy a tvoření.
  • Baví mne ženská témata a rituály.
  • Baví mne jít do hloubky.

V 18 letech jsem hodila všechny jistoty a naučené postupy za hlavu, odešla z vysoké školypřestěhovala se na samotu u lesa.

Do divoké přírody, do maringotky bez elektřiny a bez všech těch vymožeností, bez kterých se dnes už prý neobejdeme.

Zpomalila jsem a každý den jsem mohla naplno vnímat, jak se příroda v rámci svých cyklů proměňuje a jaké to je žít v souladu s těmito cykly. 

Byly zde také důležité zkoušky a dovednosti, kterým jsem se musela naučit. Být zde převážně sama, štípat dříví a být sama sobě oporou.

Žití zde bylo tou nejlepší vysokou školou. Myslím, že nic jiného mě nemohlo tak posílit a dát tak hluboký a kvalitní základ do života.

Díky těm dvěma rokům strávených v maringotce  se mé vnímání života převrátilo úplně naruby

A zlepšila se mi také určitá senzitivita a intuice.

Vzdělání & kurzy

Vše o mých absolvovaných kurzech se můžete dočíst zde.

„Boho žena je žena, jež žije v souladu se svou vnitřní bohyní – se svou vnitřní božskou částečkou, ale také s tou vnější bohyní – tedy přírodou.“

Bohyně v přírodě

A od vnímání cyklů v přírodě byl už jen malý krok k tomu, abych začala i já vnímat skrze přírodu svou vnitřní božskou částečku…

  • Začala jsem se scházet se ženami, které zde žily stejným způsobem.
  • Začaly jsme společně hovořit o různých ženských tématech.
  • Začaly jsme slavit svátky, které souvisí s proměnami v přírodě.
  • Zažila jsem podpůrnost ženského kruhu a společnosti.

 Když jsem se po dvou letech přestěhovala do Prahy, bylo mi smutno po tomto ženském sdílení. A tak jsem začala takové akce vyhledávat. Brzy poté se objevil výcvik Slovanských kněžek pod vedením Lilie Khousnoutdinové a Katinky Soetens.

Hledaly jsme a nacházely dávné tradice, které na našem území byly ještě před křesťanstvím. Učily jsme se, jak smést pavučiny zapomnění a jak se můžeme těmito zvyky v dnešní době inspirovat a obohatit tak svůj život.

Tento výcvik byl pro mě skvělým odrazovým můstkem. Navázala jsem onu pomyslnou nitku na ženskou tradici a moudrost. Nyní již tvořím sama za sebe a rituály provázím.

"Minulostí se pouze inspiruji a vše přetvářím do modernější podoby, a hlavně potřeb dnešních žen."

Menstruační tématika

V maringotce jsme hodně řešili produkování odpadu – respektive jeho neprodukování. Proto jsem už tehdy, začala s používáním menstruačního kalíšku.

Když jsem v Praze působila jako manažerka v Bráně k dětem, měla jsem na starosti také přednášky s názvem Ženská ekohygiena. Testovala jsem proto různé dostupné menstruační pomůcky.

Když jsem se o pár let později potkala s majitelkou e-shopu Maluna.cz Ilonou Bittnerovou, náramně jsem se jí díky tomu "hodila do krámu". Hned jsem dostala svou první várku látkových vložek k otestování.

Díky výcviku slovanských kněžek a následné spolupráci s Ilonou, jsem začala číst veškerou dostupnou menstruační literaturu na českém, ale také zahraničním trhu.

Po pěti letech dennodenního věnování se tématu menstruace se zrodila kniha Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století a také kniha Oslava menarché jako cesta k příjemnější menstruaci. Při vzniku těchto knih byla Ilona nepostradatelnou součástí.

Spolupracuji s Maluna.czKalíšek.cz. O tématu menstruace píši také pro různé webové portály a časopisy. Rovněž přednáším a vedu semináře a kurzy pro ženy.

Média & tisk

Pravidelně přispívám do různých periodik či na webové portály. Rovněž se o mě píše v souvislosti s knihami o menstruaci, menstruační tématikou nebo projektem Boho žena. Zde se můžete podívat na ty nejdůležitější články a rozhovory.