fbpx

Rituál menarché

První menstruace jako přechodový rituál

O ženských rituálech jsem se již rozepisovala v sekci Rituály (určitě doporučuji přečíst, nebo pokračuj dole na stránku). Výraz menarché pochází z řečtiny a je označením pro první menstruaci.

To, jak dívka či žena vnímá svou menstruaci, může ovlivnit její vztah k sobě saméke svému tělu. Pokud totiž vnímá menstruaci negativně, může nabýt dojmu, že ji tělo zradilo. Jestliže by tento stav nelásky vůči svému tělu přetrvával dlouhodobě, mohl by mít vliv také na prožívání sexuality.

Prvním krokem ke změně může být právě rituál menarché.

Které z nás se dostalo v dospívání pocitu, že se máme na co těšit?
Že život je dar – že ženství je dar?

I zpětně si můžeme tento rituál dopřát a zažít, co jsme tehdy neměly…

 • Máš bolestivou menstruaci a prožíváš tyto dny nepříjemně?
 • Byla bys nejraději, kdyby žádná menstruace nebyla?
 • Dnes se už ani moc nepozastavujeme nad tím, kolik gynekologických potíží nás trápí a jak bolestivě prožíváme svou menstruaci. Bereme to jako cosi běžného a to jen proto, že je v našem okolí mnoho dalších žen „spolutrpitelek“.
 • Přemýšlela jsi někdy nad tím, co bylo tím prvotním, co jsi o menstruaci slyšela?
 • Nebo v jakém kontextu ses poprvé s menstruací setkala?
 • Jak prožívala menstruaci tvá maminka?
 • Věděla jsi, co tě „čeká a nemine“ – těšila ses nebo ses menstruace bála?

To všechno jsou důležité informace a obrazy, kterých se nám dostalo, a které zformovaly naše vnímání menstruace jako takové.

Možná kdyby se nám od mládí dostávalo více pozitivních zpráv a obrazů o menstruaci, vymizely by všechny nevysvětlitelné endometriózy či bolesti provázející menstruaci.

Avšak nikdy není pozdě to změnit.

Změníme–li tento postoj u sebe, můžeme tak zároveň pomoci našim dcerám, vnučkám či dalším ženám z našeho okolí.

Ne, opravdu není údělem ženy v tichosti trpět.
Ano, opravdu to může být celé jinak a menstruace může být pohodová a bezbolestná.

Vydejme se společně na cestu změny!

Dopřát si oslavu v dospělém věku?

Oslava v dospělosti nabízí možnost prožít svou první menstruaci znovu, jinak a lépe. Na takový rituál není nikdy pozdě. Klidně si jej dopřejte, i když již nemenstruujete.

 Je moc zajímavé, že naše podvědomí nerozlišuje, jestli se něco děje doopravdy nebo „jen jako“. I mnohé výzkumy toto dokládají: když si představujeme, že běžíme, zapojují se i příslušné svaly. Proto je možné pracovat a něco měnit i zpětně.

My sice již dnes nemůžeme změnit minulost a to, co se tehdy stalo, ale můžeme proměnit náš vnitřní pocitnazírání na dané situace. Láskyplně a s dospělým pochopením.

 • Můžeme zažít něco, co jsme neměly.
 • Můžeme cítit podporu jiných žen a slyšet slova chvály a uctění, které nám tehdy možná scházely.
 • Možná nám chybělo slyšet to, že je na co se těšit.
 • Že dospělost s sebou nese spoustu krásných okamžiků.
 • A možná jsme tehdy jen potřebovaly slyšet více pozitivních vět o menstruaci.

Proč si tento rituál dopřát?

 • Změníš vnímání sebe samé.
 • Rozkveteš.
 • Budeš jinak vnímat a zažívat své tělo.
 • Pozitivně se promění tvůj vztah k menstruaci.
 • Přijmeš své tělo v jeho přirozenosti.
 • Zamiluješ se do své proměnlivosti a cykličnosti.
 • Posílíš své ženské sebe-vědomí a vnitřní sílu.
 • Načerpáš podporu, rady a inspiraci od ostatních žen.

Jak vše probíhá?

Jako dospělé ženy už se nepotřebujeme připravovat na to, co to menstruace je a jak probíhá. Tuto zkušenost již máme. Ovšem s čím je potřeba pracovat, jsou určité představy a naučené vzorce „toho, jak to musí nutně být“.
Pracujeme s určitými nánosy, které je potřeba smést, abychom se zase mohly více uvolnit do našeho ženství a jeho prožívání. Tyto naučené vzorce často plynou z naší rodiny, proto s tímto aspektem rovněž pracuji.

Práce s rodovou linií

Z naší rodiny, rodové linie vycházíme a neseme si zkušenosti. Ovšem se vším se dá pracovat a vše se dá změnit. Jako dospělé se potřebujeme vnitřně dočerpat, doprožít si to, čeho se nám během dospívání nedostalo. Společně se do tohoto období vracíme a tyto zkušenosti narovnáváme.

Každá žena před samotným rituálem sepisuje svůj „příběh ženství“ a já na základě toho utvářím program na míru.

Na co se můžeš těšit ?

 • Léčení naší ženské rodové linie.
 • Cvičení a meditace s našim lůnem.
 • Znovuspojení se s naší „vnitřní dívkou“.
 • Povídání o pohodovější prožívání menstruace a naplněnější sexualitě.
 • Uctění našeho těla – našeho chrámu.
 • Oslava naplněnějšího vstupu do ženství.

Podívej se na video o menarché

Dopřej si rituál menarché

Bude mi velkou ctí být Ti průvodkyní na tvé cestě!

Vyber si formu, která ti bude vyhovovat:

 • Individuální rituál menarché
  Pro mnoho žen je téma menstruace a ženství natolik citlivou záležitostí, že chtějí tímto procesem projít individuálně pouze se mnou. Pokud se ještě necítíš na větší společenství žen, vyber si tuto variantu. Jako lektorka mám při individuálním setkání možnost se dokonale naladit a tvořit tobě vše na míru. Dopřej si tu péči. O společnost svých kamarádek ale přijít nemusíš - přečti si více.

 • Rituál menarché v Červeném stanu
  Tento rituál probíhá v počtu 10 žen v nádherném prostředí Červeného stanu v klidné přírodě. Díky většímu počtu žen se vytváří prostor pro léčení a podporu každé ženy. Pojď si společně užít ženskou sílu, která se ve skupině násobí a sčítá. Tuto akci vedu společně s Markétou Prchalovou z Tajemství života v cyklech.

"Těch věcí, které pro mě byly objevné, nové a insirující, bylo ten víkend hodně a stále z nich čerpám. Když jsi před rituálem chtěla znát naše očekávání, psala jsem ti, že bych ráda, aby to byl takový restart, abych měla možnost začít prožívat svoje ženství nově a jinak. Myslím, že moje zadání se splnilo na 100%. Ne že by nepřicházely nějaké nepříjemnosti, smutky a všechno bylo jen růžové. Ale před rituálem jsem měla pocit, že se po té cestě k hledání mého ženství plahočím, posunuju se pomalu. Teď mám pocit, že po ní běžím mílovými kroky a někdy se snad i vznáším 🙂 Děkuju za sdílení informací z tvého života, jsou pro mě inspirací. A především ti moc děkuju za podporu a pomoc na mojí cestě.“
Miroslava
„Píšu dozvuky menarché, na kterém jsem u tebe byla, při úchvatné komorní sestavě. Bylo to celé úžasné a jsem ráda, že to bylo takto ve čtyřech. Moc jsem si to užila. Byl to neuvěřitelný čas pro sebe, který se v praxi někdy hůře hledá. Dovolit si věnovat si čas, péči a prostor. To by měla zažít každá/každý :-). Bylo naprosto uvolňující a fajn, moci mluvit o menstruaci, normálně, volně a bez zábran. Velmi si cením toho, že to prostě byla možnost nebát se dát najevo pocity ohledně menstruace (u mě například o mém šíleném PMS :-), tak zároveň i to, že menstruace je dar, je to tvořivá síla. Mě to i svým způsobem dalo sílu a chuť měnit to povědomí toho, že se mentruace stále bere jako „vopruz“ něco negativního, do přechodu budeš trpět…a pak taky….zas ta mrcha přišla…. Takže vnitřně to vnímat jako dar, vnímat fáze…. a mluvit o tom. Pokud se zadaří a budeme mít jednou dceru, určitě vím, že to bude mít jiné než já, hezké a podle jejích představ (hezký večer, péče u kosmetičky či co já vím co 🙂 ) než tak studné jako já jsem to měla…při první menstruaci. Samotný rituál byl krásný, obřadní, symbolický…už dřívě jsem si nějak nastavila, že menstruace, plodnost….že je to dar….a s volnou menstruací jsem měnila svůj pohled na ten „vopruz“. Rituálek ale toto celé doladil :-). Zároveň bylo svým způsobem těžké přijmout péči, dotek a podporu jiné ženy….ale je škoda, že se toto tak nějak obecně vytratilo…že některé ženy spolu stále spíše soupeří….jakoby nebyla hojnost, jak o tom jedna z účastnic mluvila. Moc ti děkuji za vše, za tvůj čas, energii a tu úžasnou ženskou energii, která z tebe vyzařuje a je velmi inspirativní :-)“ Vlaďka Ne že by nepřicházely nějaké nepříjemnosti, smutky a všechno bylo jen růžové. Ale před rituálem jsem měla pocit, že se po té cestě k hledání mého ženství plahočím, posunuju se pomalu. Teď mám pocit, že po ní běžím mílovými kroky a někdy se snad i vznáším 🙂 Děkuju za sdílení informací z tvého života, jsou pro mě inspirací. A především ti moc děkuju za podporu a pomoc na mojí cestě.“
Vlaďka
 • Mé rituály jsou svým obsahem vyvážené.
  Je pro mě důležité, aby zde ženy načerpaly spoustu nových a podnětných informací a zároveň také prožily praktické cvičení, meditace či menší rituálky, které jim pomohou prožívat život spokojeněji.
 • Intuitivní přístup k provádění rituálů
  Díky mé intuici mě vždy napadá, co dělat, říkat a jak k čemu přistupovat. Vše se tak skládá "tady a teď" od začátku až do konce. Kromě provázení se věnuji také péči o své milé účastnice. Miluji připravovat občerstvení a starat se o jejich celkovou pohodu.

Reference

„Chtěla jsem ti poděkovat za celý víkend a rituál menarché, bylo to opravdu hluboké a krásné. Mám pocit, že se něco ve mně zase proměnilo, posunulo…“
Lenka
"Milá Veroniko, ještě nyní, pár dní po rituálu ve mě vše doznívá. Nejdříve jsem se trochu bála a nevěděla, co si pod rituálem menarché představit. Ale dostalo se mi nádherné dávky ženské energie a podpory pro mou další cestu životem."
Zuzana
"Bylo pro mě hodně přínosné, že jsem mohla být u tebe na akci. Nikdy jsem nezažila takový klid a pohodu. Vše bylo bez stresu z toho, jestli to bude všechno „na čas“, daleko podstatnější bylo, aby to bylo tak, jak je třeba, jak to cítíš."
Mirka

Domluv si svůj menarché rituál

Napiš mi a domluvme spolu rituál podle tvých přání a tužeb.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu.

Chcete vědět více o rituálech?
Tak čtěte více:

Ženské rituály

Rituály jsou vlastně určitým druhem terapie.

Poslední dobou se začíná více hovořit o rituálech, které se vracejí do života žen. Pod slovem “rituál” si často představíme něco negativního, ovšem rituál může být zvyk, který se opakuje každý den a zpříjemňuje nám život. Pro mne je to například ranní šálek kvalitní kávy. Rituály mohou být ale i větší a těm se říká rituály přechodové.

Přechodové rituály tady dříve byly a my jsme je z našich životů vyřadili jako cosi nepotřebného. Jako něco, co se pojí pouze s primitivními zvyky domorodých kmenů. Ale tak to není…

Zmiňované domorodé kmeny nemívaly pouze jednu oslavu, ale celou sérií úkolů, které bylo potřeba zvládnout. Tyto úkoly dospívající zocelovali a krok po kroku se tak na dospělost připravovali. Nám ale tento způsob výuky chybí. Jsme nyní ponecháni na pospas. Nejsme vedeni a moudří nám nepředávají své zkušenosti.

Kult stáří a moudrosti jsme nahradili kultem mládí. Přechodové rituály nám zkrátka schází. Je ale stále více lidí, kteří si tuto mezeru uvědomují a rituály se tak začínají opět vracet do našich všedních životů. 

 

A díky nim dělají náš život nevšedním… Tyto přechodové rituály jsou důležitými mezníky na naší cestě. Magické okamžiky, které promění naše dosavadní vnímání života a obohatí jej.

 

Rituály nás berou z každodenní reality do posvátného světa, kde je možné cokoli, a kde se mohou stát i zázraky. A poté zase zpátky.

 

Ovšem při cestě zpět už nikdy nejsme stejní, jako jsme bývali předtím, než jsme se na tento „výlet“ vydali.

Jaké rituály existují ?

Rituály mají oslavný charakter, ale mohou mít i charakter ukončovací. Pomáhají nám dostat se ze situace, která je pro nás tíživáněco ukončit. Tady spadají rituály rozchodové partnerské, ale můžeme si udělat i jiné rituály, když se potřebujeme s něčím či někým rozloučit (ukončení některých naučených vzorců chování, představ o nás samých, které již nechceme atd.).

Oslavných rituálů jsme si dnes ponechali pouze pár, například svatbu. Ale může jich být daleko více:

 • Rituál menarché
  Uctění první menstruace a oslava vstupu mezi ženy.
 • Rituál nevěsty - předsvatební
  Namísto klasické rozlučky se svobodou – svobodně se přeci chceme cítit i po svatbě, že?
 • Rituál předporodní
  Takový rituál ženu úžasným způsobem naladí a připraví na novou etapu v jejím životě.
 • Rituál vítání narozeného dítěte
  V křesťanské tradici máme křtiny a tento rituál může být krásnou obdobou přivítání nového člena rodiny.
 • Rituál menopauzy - žena Vědma
  Dnes máme z tohoto období spíše obavu. Domorodé kmeny ovšem ženy po menopauze oslavovali jako "trvale moudré".
 • A mnoho dalších!

Jednoduché a funkční

 Vždy mě neuvěřitelně překvapí, jakou mají rituály sílu, přesto, že jsou ve své podstatě tak jednoduché. Mají sílu a hlavně velký dopad na náš život.

Jsou to mezníky a takové záchytné body, které nám dodávají sílu a možnost „od něčeho se odpíchnout“.

Rozhodnout se

Rituál je za mě „zpečetění“ našeho rozhodnutí, něco v našem životě změnit a dělat jinak. Je to pro mne určitý druh závazku, že jsem se takto skutečně rozhodla.

Neberme rituál jako cosi vážného, je to vlastně taková hra. Můžeme se při něm uvolnit, "položit se do něj" a nechat se vést.

Rituál a živly

Při práci s rituály ráda pracuji s přírodními živly: vodou, vzduchem, ohněm a zemí. Všechny tyto elementy mohou naše záměrypřání posílit a také očistit.

Například v procesu, kdy si přeji zbavit se určitých strachů, si je mohu napsat na papír, spálit je a tímto způsobem se s nimi rozloučit.