fbpx

Ženské rituály

Rituály jsou vlastně určitým druhem terapie.

Poslední dobou se začíná více hovořit o rituálech, které se vracejí do života žen. Pod slovem “rituál” si často představíme něco negativního, ovšem rituál může být zvyk, který se opakuje každý den a zpříjemňuje nám život. Pro mne je to například ranní šálek kvalitní kávy. Rituály mohou být ale i větší a těm se říká rituály přechodové.

Přechodové rituály tady dříve byly a my jsme je z našich životů vyřadili jako cosi nepotřebného. Jako něco, co se pojí pouze s primitivními zvyky domorodých kmenů. Ale tak to není…

Zmiňované domorodé kmeny nemívaly pouze jednu oslavu, ale celou sérií úkolů, které bylo potřeba zvládnout. Tyto úkoly dospívající zocelovali a krok po kroku se tak na dospělost připravovali. Nám ale tento způsob výuky chybí. Jsme nyní ponecháni na pospas. Nejsme vedeni a moudří nám nepředávají své zkušenosti.

Kult stáří a moudrosti jsme nahradili kultem mládí. Přechodové rituály nám zkrátka schází. Je ale stále více lidí, kteří si tuto mezeru uvědomují a rituály se tak začínají opět vracet do našich všedních životů. 

 

A díky nim dělají náš život nevšedním… Tyto přechodové rituály jsou důležitými mezníky na naší cestě. Magické okamžiky, které promění naše dosavadní vnímání života a obohatí jej.

 

Rituály nás berou z každodenní reality do posvátného světa, kde je možné cokoli, a kde se mohou stát i zázraky. A poté zase zpátky.

 

Ovšem při cestě zpět už nikdy nejsme stejní, jako jsme bývali předtím, než jsme se na tento „výlet“ vydali.

Jaké rituály existují ?

Rituály mají oslavný charakter, ale mohou mít i charakter ukončovací. Pomáhají nám dostat se ze situace, která je pro nás tíživáněco ukončit. Tady spadají rituály rozchodové partnerské, ale můžeme si udělat i jiné rituály, když se potřebujeme s něčím či někým rozloučit (ukončení některých naučených vzorců chování, představ o nás samých, které již nechceme atd.).

Oslavných rituálů jsme si dnes ponechali pouze pár, například svatbu. Ale může jich být daleko více:

 • Rituál menarché
  Uctění první menstruace a oslava vstupu mezi ženy.
 • Rituál nevěsty - předsvatební
  Namísto klasické rozlučky se svobodou – svobodně se přeci chceme cítit i po svatbě, že?
 • Rituál předporodní
  Takový rituál ženu úžasným způsobem naladí a připraví na novou etapu v jejím životě.
 • Rituál vítání narozeného dítěte
  V křesťanské tradici máme křtiny a tento rituál může být krásnou obdobou přivítání nového člena rodiny.
 • Rituál menopauzy - žena Vědma
  Dnes máme z tohoto období spíše obavu. Domorodé kmeny ovšem ženy po menopauze oslavovali jako "trvale moudré".
 • A mnoho dalších!

Jednoduché a funkční

 Vždy mě neuvěřitelně překvapí, jakou mají rituály sílu, přesto, že jsou ve své podstatě tak jednoduché. Mají sílu a hlavně velký dopad na náš život.

Jsou to mezníky a takové záchytné body, které nám dodávají sílu a možnost „od něčeho se odpíchnout“.

Rozhodnout se

Rituál je za mě „zpečetění“ našeho rozhodnutí, něco v našem životě změnit a dělat jinak. Je to pro mne určitý druh závazku, že jsem se takto skutečně rozhodla.

Neberme rituál jako cosi vážného, je to vlastně taková hra. Můžeme se při něm uvolnit, "položit se do něj" a nechat se vést.

Rituál a živly

Při práci s rituály ráda pracuji s přírodními živly: vodou, vzduchem, ohněm a zemí. Všechny tyto elementy mohou naše záměrypřání posílit a také očistit.

Například v procesu, kdy si přeji zbavit se určitých strachů, si je mohu napsat na papír, spálit je a tímto způsobem se s nimi rozloučit.

Provedu vás těmito rituály:

Bude mi velkou ctí být Ti průvodkyní na tvé cestě!

 • Rituál menarché - šťastnější vstup do ženství
  Většina žen neměla možnost prožít svou první menstruaci jako výjimečnou událost či důležitý přerod ve svém životě (a o oslavě už vůbec nemůže být řeč). Můžeš prožít svůj vstup do ženství znovu, jinak a lépe. Rituál ti pomůže pozitivněji proměnit tvůj vztah k sobě samé a prožívání menstruace.

 • Rituál uctění předků a léčení rodových linií
  Z naší rodiny, z našeho rodu si neseme spoustu přesvědčení a naučeného chování. Mnoho z toho nás podporuje. Ovšem je i mnoho omezujících názorů, které nás brzdí v našem "plném rozletu a rozkvětu". Za to dobré poděkujeme a to, co nám již neslouží, zde s láskou odložíme.

 • Rituál požehnání lůna a naplněnějšího ženství
  Chtěla bys prožívat své ženství příjemněji? Necítíš se jako žena pohodově? Něco tě trápí či máš potíže v ženské oblasti? Dopřej si rituál, který ti pomůže odstranit vše, co ti již neslouží. Naopak ti pomůže zažehnout (ještě větší) plamen lásky k sobě samé a nové přesvědčení o sobě. Pohýčkání a ženské lázně.

 • Rituál individuální "ušitý tobě na míru"
  Jsi v situaci, kdy se ti stále něco dokola opakuje a ty nevíš jak z toho ven? Chceš se ve svém životě s něčím rozloučit nebo naopak něčeho nového nabýt? Rituál na míru ti může pomoci v oblasti partnerství, hojnosti, práce, rodinných vztahů aj.

 • Narozeninový rituál
  Pojď si dopřát ke svým narozeninám netradiční dárek! Někdy se na narozeniny díváme stylem: "jejda, další rok za mnou, stárnu..." Ale právě narozeniny mohou být skvělou příležitostí zhodnotit svůj život, odložit to, co si již nechci nést a naopak posílit své vize do let příštích...

 • Návrh rituálu online
  Chcete si svůj rituál uspořádat sama? Nebo vedete rituál pro kamarádku či někoho z rodiny, ale nejste si jistá, jak celý rituál pojmout či uskutečnit? Můžeme společně rituál vymyslet prostřednictvím emailu či videohovoru.

Reference

"Verča je v rituálech „jako doma“. Během rituálu je tam opravdu pro vás, dění doplňuje přesnými vzhledy a citlivými reakcemi na pobíhající proces. Zároveň vám poskytne dostatek prostoru pro vlastní prožitek a vyjádření toho, co potřebujete vyjádřit. Vřele doporučuji se na Verču obrátit v případě, že cítíte, že rituálem chcete ukončit, oslavit nebo začít něco významného ve vašem životě."
Jana
"Milá Veru, mockrát děkuji za krásnou sobotu. Jsem člověk, který dost přemýšlí, než někam investuje peníze. Nicméně když se ohlédnu, tak se nedá říct nic jiného, než že se to vyplatilo. Byl to velmi krásný den. Při závěrečném ceremoniálu jsem si říkala, jak jsem ráda, že jsem si vybrala Tebe. Nejenom, že jsi byla krásná průvodkyně :), ale také velmi empatická. Cítím se jak po wellness víkendu!"
Veronika
„Když jsem k tobě jela a měla/mohla si přivézt nějaký olejíček, zjistila jsem, že ani nevím, kde bych si takovou věc koupila. Měla jsem pocit, že to vlastně vůbec neumím. A tehdy jsem se přistihla při tom, že mi je vlastně moc líto, že to neumím, že jsme třeba s mamkou nedělaly takové ty holčičí věci. Teď jsem se do toho ponořila, postupně si ty věci začínám čím dál tím víc užívat a nemůžu se dosytit…"
Mirka
"Ahojky Verunko, moc a moc děkuji za oba rituály ( Předky a Přechodový). Oba pro mě byly velmi důležité. Hlavně přechodový jsem cítila velmi intenzivně. Rituály jsou nádherné a připravené s velkou pečlivostí a citem. V obou rituálech byly mé prožitky silné a intenzivní. Jsem Ti vděčná za Tvou pečlivost, citlivý přístup a velké pochopení. Děkuji Bohům, že mi Tě poslali :-) Díky, že jsi a moc se těším na další...."
JindřiškaRituál uctění předků a léčení rodové linie a také rituál individuální (vstup do důchodu)

Domluvit si rituál

Rádi byste se nechali některým z nabízených rituálů provést, máte speciální přání, dotaz nebo vás jen něco ohledně rituálů zajímá? 

 • Nezávazný dotaz
  Odesláním dotazu se k ničemu nezavazujete, jde o předběžný a informativní e-mail.
 • Uskutečnění rituálu
  Na Váš dotaz odpovím a vy se poté rozhodnete, zda máte o rituál se mnou zájem.
Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu.