Mezitím co leden je měsícem hibernace, únor už nám přináší energii, kdy se začínáme pouštět do prvních kroků ve spojitosti s našimi vizemi a přání. S prvními bledulemi, s prvními sněženkami a prvními nesmělými slunečními paprsky se i nám samotným chce více do akce, více do práce. Cítíme probouzení matky Země a mnozí ho cítíme skutečně i v nás samotných. Třeba máme o něco více energie, nebo se nám ráno skáče o něco lépe z postele.
Už můžeme vnímat lehce prodloužený den, jak praví známé rčení “Na Hromnice o hodinu více”. Příroda je o něco vlídnější, a i když je ještě zima, vzduch voní nadějí. Únor bývá označován mnohými jako měsíc ticha, měsícem, kdy se vlastně nic neděje a je proto lepší být zalezlý doma.
Ale společně s tím, jak se probouzí příroda, probouzí se lehce i společenské aktivity a únor rozhodně skýtá řadu událostí, které je příjemné oslavit s partnerem, přáteli či rodinou.
Imbolc se slaví z noci z 31. ledna na 1. února, ale období Imbolcu je dlouhé, nejedná se pouze o jednu konkrétní noc. Ta spíš odstartovala toto celé období. Pokud jsme ještě neměli prostor se zastavit, vydechnout a zjistit, že už máme za sebou první měsíc v roce, tak první únorové dny jsou k tomuto zastavení jako dělané. Pokud by ses ráda dozvěděla o čem konkrétně je Imbolc a proč ho slavit, více se dočteš ve článku Imbolc: svátek navracejícího se světla. A pokud si přeješ jít během tohoto období do větších hloubek a využít jeho energii a flow, zvu tě do 1. části Magického roku: Od Imbolcu po jarní rovnodennost (hlavní téma Nové začátky a téma být tvůrkyní svého života). Více informací ZDE.
Svátek sv. Valentýna je velmi známý, víme ale kdo vlastně ten sv. Valentýn byl? I když legendy o něm se trochu různí, nejrozšířenější je ta, že sv. Valentýn byl katolickým knězem v Římě, který navzdory zákonu o zákazu sňatků oddával snoubence dle křesťansých pravidel. Císař chtěl svoje vojáky lačné války, nikoliv zamilované, ženaté a doma u rodin. Kněze Valentýna nechal proto popravit. A ten se navždy stal symbolem zamilovaných, jejichž láska je silnější než cokoliv na světě. Symbolem oslav tohoto svátku se tak staly tzv. “valentýnky” – různé kartičky, či přáníčka kde se vyznáváme z citů k našim, někdy i tajným, láskám.
Sv. Valentýn je oslavou lásky. Můžeme se zkusit zamyslet, jestli dostatečně dáváme najevo lásku našim milovaným, a především naším partnerům, komunikujeme jazykem, který oni umí číst? Věnujeme partnerovi to, co je skutečně důležité pro něj? Sv. Valentýn je rozhodně pozvánkou k tomu, abychom si věděli vyjadřovat lásku každý den. Je spíš upomínkou na to, že láska je každodenní “práce”; jakési zvědomení toho, že existuje mnoho způsobů, jak se lidé v našem okolí mohou cítit milováni.
Komunikujeme naše city dostatečně?
Můžeme se zavázat k malé drobnosti a začít právě na sv. Valentýna. Třeba je to každý den malá svačinka pro partnera do práce, možná společná dlouhá procházka každou sobotu ráno, možná pravidelný společný výlet do hor, nebo usínání ve stejnou hodinu a zhodnocení toho, jak se nám líbil náš den. Způsobů je mnoho, vyberme si ten, který je nejvíc hodnotný pro našeho partnera a zkusme mu “v jeho řeči” vyznávat lásku častěji. Využijme tuto příležitost i ke komunikaci toho, kdy my se nejvíce cítíme milováni a co je pro nás důležité.
Dalším zajímavou událostí února je Masopust. Začíná vlastně už v lednu, po Třech králích a končí v úterý před Popeleční středou. Asi všichni známe masopustní průvod. Vrchol Masopustu býval sice vždy v úterý před Popeleční středou, ale v současnosti je zvykem že průvody prochází v sobotu před touto středou.
A co to vlastně ten Masopust je? Asi to dokážeme odtušit – původní význam skutečně je o opouštění masa. Masopustní veselí během průvodu je oslavou nově přicházejícího života venku, pomalého posunu z domovů směrem ven na pole a zahrady a symbolizuje nám že vlastně až teď začíná zemědělský rok a končí ten starý. Lidé dříve hodovali, pili a velmi paradoxně, poráželi zvířata. Poté se ale okamžitě pustili do čtyřicetidenního půstu a následnou přípravou Velikonoc. Vhodnou oslavou může být účast v masopustním průvodu, výroba masek či setkání s přáteli.
Suchý únor je česká kampaň bojující za jeden měsíc bez konzumace alkoholu. Je to naše varianta celosvětového Suchého ledna, která nám má zvědomit, jak jsme na tom s konzumací alkoholu. Můžeme začít pozorovat, jak měsíc abstinence vnímáme. Ani jsme si ho nevšimli? Nebo se trápíme? Jak často konzumujeme skleničku? Vnímáme to jako problém?
Je to zajímavá příležitost zhodnotit naše návyky. Nejdůležitější v životě ale není upnout se na nějakou událost, ale naše každodenní cesta, naše každodenní kroky, budování zdravých návyků a tak když 80% našeho života bude s námi v souladu, tak těch 20% si můžeme dovolit strávit tak, jak je nám příjemné, i když je to mimo zdravý režim. Protože naše každodenně vybudované návyky nás podrží. Pokud si přeješ vybudovat si každodenní rituály, které ti budou vyhovovat a budou tě naplňovat, doporučuji ti online kurz o každodenních rituálech Magický den.
Nejen Keltský nový rok začíná až se začátkem února (se svátkem Imbolc) začátek roku v tomto období vidíme také v Číně. Počátek nového roku mění každý rok, protože se řídí podle lunárního kalendáře, a jeho svátek tak může být kdykoliv mezi 21. lednem a 20. únorem . Čínský kalendář se na rozdíl od toho našeho neřídí pohybem Slunce, ale Měsíce (luny). Tento rok tento významný den připadá na 1. února 2024. Pokud žiješ v zemi, s početnou asijskou komunitou, jistě Ti tento významný den a jeho 15 dní trvající oslavy neunikne. Můžeme tyto oslavy pojmout jako příležitost se zase něco nového dozvědět a obohatit náš život o zajímavé nové tradice.
Co se týká nebe a oslav různých lunárních úkazů tak 24. února ve 13: 30 nastane Sněžný úplněk, poslední úplněk zimy. Nastane ve znamení Panny. Panna jako znamení milující čistotu, řád a pořádek nás bude vybízet k zorganizování vlastního života i našeho domu či bytu. Pokud jsme ještě neměli chuť a sílu se zbavit starých nepotřebných věcí, v tento den nastane ta správná chvíle.
Ještě před ním si ale v pátek 9. února ve 23: 58 dopřejeme novoluní ve Vodnáři . Dopřejme si ho ještě v oparu introspekce a pozvolného plánování budoucích aktivit. Vodnář totiž s sebou svěží vítr a od tohoto dne už budeme důsledně povzbuzování ke konání. Akci. K následování naší vlastní cesty. Je to čas kdy skutečně uzavřeme to staré a plně se vystavíme novým začátkům.
Pokud tě lunární rituály zajímají a ráda bys je pozvala i do svého života, podívej se na online kurz o lunárních rituálech: Rituály novoluní a úplňků, kde se dozvíš, jak pro sebe vytěžit maximum ze všech lunárních období, jak se energie jednotlivých fází měsíce líší, získáš také lunární kalendář až do konce roku 2025 a získáš přehled na konkrétní lunární rituály. To vše za zvýhodněnou cenu. Více informací se dozvíš ZDE.
Ať už budeme trávit únor spíše uvnitř našich domovů, či venku, dopřejme si malé rituály, zastavení a oslavme život v jeho každodennosti. Nečekejme na to až bude “konečně čas” ale věnujme si vědomé okamžiky každý den. Krásný únor!
KDO JE VERONIKA
Veronika je autorkou projektu Boho žena a již přes 13 let se věnuje tématům rituálů a naplněného ženství.
Výcvikem pro průvodkyně ženskými rituály prošla v roce 2014.
Díky své intuici a napojení připravuje individuální i skupinové rituály na míru. Společně s M. Prchalovou vede Rituální školu.
O rituálech mluví, učí a inspiruje naživo i online.
Vytvořila několik online programů:
o sezónních rituálech a svátcích Kola roku: Magický rok
komplexní program o rituálech: Magický život
o lunárních rituálech: Rituály novoluní a úplňků
o každodenních rituálech: Magický den
o práci s předky a léčení rodové linie