fbpx

JÁ NEJSEM MŮJ (NE)ÚSPĚCH

Tento článek může mít pro někoho překvapivé vyznění nebo možná netradiční pohled na úspěch/neúspěch. Ale troufám si tvrdit, že právě tento přístup vám velmi pomůže v různých fázích podnikání.

Ta hlavní myšlenka, kterou chci skrze článek a mé krátké zamyšlení předat je, že já nejsem můj neúspěch, ale zároveň! já nejsem můj úspěch. Možná vás teď napadá: „Co??? To znamená, že se ze svých úspěchů nemůžu radovat a nejsou moje?“ Ne, tohle tím určitě nechci říct, pojďme si to proto rozebrat od začátku a postupně.

CO ČASTO ŽENY V PODNIKÁNÍ ŘEŠI A CO JE TRÁPÍ?

U svých klientek i ve svém okolí (a zažila jsem si to samozřejmě i sama) se často setkávám s tím, že si hodně věcí a témat v podnikání berou až nezdravě osobně. Když se jim zrovna nedaří (nebo se jim zatím podnikání nepodařilo rozjet, tak jak si přejí) mají pocit, že ony jsou neúspěšné. Doslova, že já jsem důvodem mého neúspěchu a vlastní osobu tak degradují. Jako by nestačilo, jaké pocity to přirozeně přinaší, začínáme si nakládat samy ještě více. Děláme to samy nebo to začínáme schytávat i od svého okolí.

„Jsem neschopná, nejsem tak dobrá jako tahle žena, té to jde samo, vypadá tak vyrovnaně, ona určitě tyhle myšlenky neměla….“ zní nám často v hlavě ( a spoustu dalších).

A z okolí začínají přicházet věty typu… „nechceš se už na to vykašlat a raději začít dělat něco normálního/stabilního…?“ Parádní podpora že? Skvělý poslední hřebíček do pomyslné rakve… V realitě je to bohužel často tak, že okolí nám fandí nejčastěji ve chvíli, kdy už se nám dařit začíná nebo naše podnikání prosperuje. Ale v těch momentech, kdy je to všechno ještě nejisté, moc nepodporují (jasně že se najdou i světlé výjimky a díky za ně!).

Ach, jak je snadné někoho podporovat, když už se mu daří! Ale to už ani tolik podpory nepotřebujeme, protože to vidíme sami ve hmotě. Nejvíce potřebujeme podpořit na začátku naší cesty, takže nezbývá nic jiného, než se naučit podporovat se sama, důvěřovat sobě, svým schopnostem a své cestě.

Když se vám nedaří, uvědomte si, že je to jen aktuální situace, která se odehrává ve vnějším světě. Nejste to vy a můžete to kdykoli změnit! A je velmi důležité se umět od svého podnikání odosobnit. Neznamená to nemít vztah a nemít ráda své podnikání, jen si nastavit zdravý vztah a zdravé hranice.


CO MŮŽEME UDĚLAT PRO TO, KDYŽ SE NÁM NEDAŘÍ?

Samozřejmě se můžeme litovat a být z toho smutní, je důležité dovolit si i tyto pocity (nejsme stroje a nejsme jen pořád pozitivní), ale nezůstávat v nich zbytečně dlouho. Spíše tyto emoce a pocity vzít a přetransformovat je v něco jiného. Pomyslně se odrazit ode dna:

„No to nee, nejsem žádná chudinka, co můžu teda udělat jinak, aby se to změnilo?DOPORUČENÍ MÁM DVĚ:

1. POKRAČOVAT

Pokračuj a pracuj bez ohledu na to, jak se ti včera dařilo nebo nedařilo, prostě pokračuj. Proč to říkám? Protože když se nám nedaří často máme chuť všechno vzdát a na všechno se vykašlat, ale to nikam nevede. Proto je potřeba pokračovat. A když se nám naopak daří, máme tendenci dát si ruce za hlavu a říct si, tak paráááda, už to je hotovo. (Ale není, je to jen momentální stav.) Proto znovu moje doporučení je pokračovat. Pokračovat bez ohledu na to, jak se ti včera dařilo nebo ne. 🙂

2. A druhé doporučení: „Jsem úspěšná a mému podnikání se daří – vše je jen otázka času“

Když jsem začínala podnikat a překonala jsem vše, co zde popisuju, uvědomila jsem si, že můj projekt bude úspěšný, jen nevím, jak dlouho to bude trvat a jaké kroky pro to budu muset udělat. Ale rozhodla jsem se na tuto cestu vydat, vše zjistit a prozkoumat. To znamená, vždy když se mi nedařilo, ptala jsem se, co potřebuji změnit, co mám začít dělat, co mám přestat dělat, od koho se můžu inspirovat, co můžu zkusit.

Ale zároveň je důležité nezůstat jen u těch vnějších kroků a ponořit se a zkoumat také své nitro (pracovat na svých omezeních, přesvědčeních, tématech, co mi brání apod.) Avšak vždy ruku v ruce! Obě složky (tak jak to ukazuji v tématice vědomého podnikání). Věnovat se totiž pouze našemu vnitřnímu světu bez konkrétních vnějších změn a práce nic do našeho života nepřinese…

JÁ NEJSEM MŮJ ÚSPĚCH

Tahle část věty může být trochu zavádějící, tak si to pojďme rozebrat. Vždy, když dosáhneme určitých úspěchů a milníků, je táááák důležité radovat se a oslavovat své úspěchy. Nebrat to jako maličkost nebo samozřejmost, protože právě tyhle zdánlivě malé věci nám postupně přinesou ty velké věci a výsledky. Právě projevení vděčnosti je to, co otevírá další možnosti, příležitosti a také naše srdce 🙂

Pokud chceme, aby naše podnikání bylo dlouhotrvající záležitost, je potřeba si tento „dlouhý běh nebo dlouhý výšlap“ náležitě užít. Popsáno s použitím metafor: umět se občas zastavit, pokochat se výhledem, který se nám během tohoto výšlapu nabízí… Díky tomu si užijeme celou tu cestu, celý tento výšlap. x oproti tomu když jen valíme rychlým a zběsilým tempem, stoupáme na kopec a pak na vrcholu nemáme ani energii užít si ty výhledy, protože jsme vyšťavení, naštvaní a možná si pak řekneme, tak tohle mě fakt nebaví a nechci to znovu opakovat. Příště se na to vykašlu. (A teď si slovo výšlap nahraď podnikáním. Jo, to je ten recept na dlouhotrvající a zvládnutelné podnikání.)

A proč teda říkám větu, že já nejsem můj úspěch? Protože mi příjde fér, když se odosobňuji od svých neúspěchů umět se odosobnit také od svých úspěchů. Jak už jsem totiž zmínila jednou v tomto článku, někdy nám momentální úspěch může přinést pocit, že už je vše hotovo a my máme tendenci usnout na vavřínech. Ale úspěch i neúspěch mohou být jen aktuální stav (bohužel, bohudík).

A tak tím návodem na úspěšné podnikání je pokračovat, bez ohledu na to, jak se mi včera nebo dnes daří. Pokračuji, postupně, krok za krokem, s radostí a vděčností…

Už ses zaregistrovala na webinář Tajemství ženského podnikání se spirituálním přesahem? Společně s Markétou Van Prchalovou tam rozebereme spoustu důležitých podnikatelských témat, přijď se inspirovat a nechat na své podnikatelské cestě (ať už se nacházíš kdekoli) podpořit.

Informace o webináři se dozvíš ZDE.Komentáře