Možná, když člověk uslyší slovo „oltář“, automaticky se mu vybaví obraz místa, kde se dříve obětovávaly zvířata nejrůznějším božstvům a účelům. Tak ne, o těchto oltářích dnes řeč nebude! Současné a moderní oltáře se tvoří úplně za jiným účelem a mají jiný význam. A o tom se dozvíš v tomto článku.
Oltář je součástí mnoha duchovních praxí a je to místo, které má a může mít mnoho účelu. Plní funkci estetickou, koncentruje se zde energie (proto se oltáře používají jako místo pro energetické nabíjení nejrůznějších předmětů či jako tzv. zářiče, proto se účelově umisťují v našem domově).
„Oltáře jsou posvátné prostory ve vašem domě, které vám pomáhají denně se propojovat s tím božským.“
Oltáře také mohou být místem pro duchovní spojení, k vyjádření úcty k božskému nebo k uctění předků. Jako tzv. krátkodobé se tvoří při rituálech, oslavách či obřadech, ale můžeme mít i dlouhodobější oltáře, které používáme a využíváme během své každodenní praxe.
U takových oltářů pak můžeme meditovat, pronášet, za co jsme v životě vděční, modlit se nebo oltáře využívat i v rámci osobního rozvoje. Například tak, že si na papír napíšete, co si v životě přejete, položíte tento papír na oltář, denně svůj záměr máte na očích (připomínáte si ho a vnitřně s ním pracujete tak, aby se z přání na kousku papíru mohlo časem stát zhmotněné přání).
✅ Jasně určené místo, které slouží výhradně nám a naší duchovní cestě a praxi
✅ Připomínka toho, co je pro nás důležité a co nás utváří
✅ Sezónní oltáře nám pomáhají dostat se zase do kontaktu s přirozeným flow přírody (a můžeme si vytvořit jakýkoli jiný oltář, který nás dostane do přirozeného flow – například oltář pro podoporu vnímání proměny ženského menstruačního cyklu)
✅ U krátkodobých oltářů během rituálů je to také posílení našich záměrů během rituálu a také aktivní propojení s tématikou rituálu
Rozdělení oltářů podle délky jejich trvání:
Už jsem toto rozdělení zmínila, ale pojďme si o nich ještě něco povědět, ať v tom máme zcela jasno. Krátkodobé oltáře tvoříme pro konkrétní rituály či události a po skončení je rozložíme. (Například narozeninový rituál či svatba). Určité prvky nebo předměty, které byly umístěné na tento oltář si poté můžete odnést domů, pro podporu a připomínku dané události. (Samozřejmě mám na mysli takové předměty, které k tomu byly dopředu určené, ne že byste dané ritualistce rozebrala její „sbírku rituálních pomůcek“, které běžně potřebuje).
Jsou jednoduše ty, které máte doma. Jen upřesňuji, to, že jsou dlouhodobé neznamená, že o jednotlivé předměty či oltář nepečujete.
Náš oltář věnovaný období zimního slunovratu, tento oltář jsme tvořily na naší Rituální škole.
Účelů či typů oltářů by mohlo být skutečně hodně, zmíním takové tři nejběžnější:
Nám pomáhají dostat se více do kontaktu s aktuálním ročním obdobím (či obdobím podle Kola roku) a díky tomu se více a lépe napojit na přírozené flow a cyklus přírody. Samozřejmě tyto oltáře nemají jen tento účel, ale mohou být i krásnou dekorací a estetickým prvkem našeho domova (například stejné místo doma, které proměňuji podle daného období). Kromě předmětů spojených s danými obdobím mohu na oltář dávat také předměty, které se týkají jednotlivých seberozvojových témat, které nám jednotlivé období přirozené přinášejí. (Více se o této tématice dozvíte tady.)
Už jsi slyšela, že každý domov má svého Ducha? Co takhle mít malý oltářek na podporu Ducha našeho domova? Na takový oltář můžete umisťovat svíčky, krystaly a další symboly, které pomohou rozzářit váš domov a dodat mu více energie.
Pokud znáš tradiční učení Feng Shui víš, že různým uspořádáním a tvorbou menších oltářků doma hojně pracují (to by už ale bylo nad rámec tohoto článku).
Jsou mnohem více než jen vystavené fotografie. Takové oltáře pomáhají posílit spojení mezi partnery či jednotlivými členy v rodině. Na takový oltář můžete umisťovat předměty symbolizující váš vztah, společné cíle/přání a celkově věci, které vás spojují. Je to rovněž estetický prvek a také způsob vyjádření lásky a vzájemné podpory.
…..a spousta dalších druhů!
Záleží samozřejmě na vašich preferencích a také druhu oltáře.
U krátkodobých oltářů je to poměrně jasné, jak si to místo a účel rituálu žádá. Může to být uprostřed kruhu, ale také na samotném okraji (tak jako tomu je například u svatebního rituálu).
U dlouhodobých oltářů to může být v podstatě kdekoli ve vašem domě (pokud do toho chcete zapojit ještě energetické působení, můžete umisťovat oltáře podle jednotlivých zón, viz Feng Shui). Pokud ale nechcete studovat Feng Shui, nechejte se vést vlastním pocitem a intuicí. Osobní oltáře se často umisťují do ložnice nebo tam, kde máte dostatek soukromí. Oltáře ale mohou být také umístěné v předsíni, jako pomyslné jádro bytu a uvítací prvek. A samozřejmě mohou být oltáře v obýváku, pokud se jedná o společný oltář.
A víš že se tvoří také dlouhodobé venkovní oltáře pro podporu tvé zahrady?
Ale o tom zase někdy příště.
Svůj oltář udržuj čistý a uklizený. Pokud máš na oltáři kameny, nezapomeň je pravidelně čistit a nabíjet (nastuduj si, co který kámen potřebuje: kdy jej dávat do přírodní tekoucí vody a jestli se tento kámen nabíjí na Slunci nebo pod Měsíčním svitem). Můžeš také pracovat s vlastní energií a jednotlivé předměty nabíjet.
Pevně věřím a doufám, že ti tento článek pomohl se zorientovat v tématice oltářů.
Začni například s minikurzem o rituálech ZDARMA, ve čtyřech lekcích se dozvíš:
Co jsou to rituály a proč si je v životě dopřát
Jaké rituály existují
Jak k rituálům přistupovat
Inspirace na další rituální cestu a můj příběh o a k rituálům
Více informací ZDE.
KDO JE VERONIKA
Veronika je autorkou projektu Boho žena a již přes 13 let se věnuje tématům rituálů a naplněného ženství.
Výcvikem pro průvodkyně ženskými rituály prošla v roce 2014.
Díky své intuici a napojení připravuje individuální i skupinové rituály na míru. Společně s M. Prchalovou vede Rituální školu.
O rituálech mluví, učí a inspiruje naživo i online.
Vytvořila několik online programů:
o sezónních rituálech a svátcích Kola roku: Magický rok
komplexní program o rituálech: Magický život
o lunárních rituálech: Rituály novoluní a úplňků
o každodenních rituálech: Magický den
o práci s předky a léčení rodové linie