fbpx

CEREMONIÁLNÍ KAKAO: MEDICÍNA, KTERÁ OBEJME

Ceremoniální kakao, nápoj, jehož sílu a chuť si zamilujete hned na první ochutnání nebo naopak musíte hloubku této medicíny objevovat postupně. A pak jsou tady i lidé, které tato medicína neosloví. Ať už spadáte do jakékoliv kategorie, všechno je v pořádku. V mém případě se jednalo o první variantu – kakao jsem si zamilovala s prvním šálkem. 

Psal se srpen roku 2022, když jsem poprvé zasedla v ženském kruhu na kakaovou ceremonii. Mým tělem proudila zvědavost. O kakaových ceremoniích jsem toho hodně slyšela a dlouho mě lákalo nějakou absolvovat. A tak se stalo, že jsem seděla v kruhu žen a těšila se na své první setkání s duchem kakaa. Z celého ženského kruhu si nejvíc pamatuju toto setkání – byla to láska v šálku, které jsem na místě propadla. Za několik dnů, v čase mých narozenin jsem se v rámci narozeninového rituálu propojovala v kruhu, se svými nejbližšími a šálkem kakaa v ruce. 

Ceremoniální kakao


Vrátím se o mnoho let zpátky, konkrétně do času svého dětství, protože už tady se začal psát můj kakaový příběh, aniž bych to tušila. 

Byla jsem dítě, co milovalo kakao. V 5 letech mi byl ovšem diagnostikován Diabetes Mellitus I. Typu. A tak mi bylo kakao ze dne na den zakázáno pro mnoho cukru a sacharidů. Tolikrát jsem tuhle skutečnost oplakala. Pamatuju si tu bolest v mé duši pokaždé, když jsem si uvědomila, že si jej už nikdy nebudu moct dopřát. Když jsem po mnoha letech okusila ceremoniální kakao,  kde po cukru nebylo ani památky, rozpomněla jsem se na lásku ke kakau, která sídlila už v mé dětské duši. A tak znovu započala má cesta s kakaem. 

Od svého prvního setkání v kruhu žen jsem se s kakaem propojovala velmi často. Postupně jsem kakao začala šířit mezi své nejbližší, přátele, kolegy v práci a mnoho dalších. 


Baví mě pozorovat, jak lidé reagují po prvních doušcích, jaké na ně má účinky, a co mě baví nejvíc je fakt, jak kakao propojuje lidská srdce a bytosti.


Rok po tom, co jsem se poprvé napila ceremoniálního kakaa jsem absolvovala iniciační workshop u Haliamy z Mexika zasvěcený práci s medicínou kakaa. Také se zrodilo kakaové pohlazení – kakaové kruhy, kterými provázím ženy a občas i muže a vlévám tuto mocnou medicínu do dalších srdcí. 

Postupně jsem k propojování se s medicínou kakaa přizvala i svého muže. Jeho cesta ke kakau byla delší, o to hlubší spojení s ní nyní má. Společné chvilky u kakaa nám přináší hlubší propojení sami se sebou i se sebou navzájem. Moc rádi si jej bereme do přírody, kde ho popíjíme a vedeme hluboké rozhovory na různá témata. Přináší do vztahu větší otevřenost, pochopení a prohlubuje vzájemnou lásku a úctu jeden k druhému. A v neposlední řadě je kakao známé pro své afrodiziakální účinky, což je v partnerském životě úžasným kořením vztahu.  

Já osobně jsem v kakau našla hřejivou, láskyplnou náruč, která vás s mateřskou láskou vezme do hlubin vás samých. Medicína kakaa rozehrává lidská srdce, bourá bariéry a přesvědčení a díky tomu spojuje. Je mým motorem v časech naplněných radostí a oporou v těžších chvílích. Je pro mě medicínou z hlubin pralesa, která ve vašem životě nastolí rovnováhu. 

Jitka Kužílková
Jmenuji se Jitka a jsem žena, co prožívá každý (oka)mžik, miluje výlety a cestování, šplouchání vln, vítr ve vlasech, moudrost hor a přírody, dlouhé procházky, hluboké rozhovory a jejíž život je zahalený do vůně ceremoniálního kakaa. Moje rituální cesta se začala psát v roce 2019, a to absolvováním výcviku Zrození Bohyně. Právě tady jsem si začala vzpomínat na propojení s něčím vyšším, které jsem vnímala už od dětství, zkoumat svou citlivost, své nitro a sebe samu. Zásadní zlom nastal na přelomu roku 2022 - 2023 absolvováním rituální školy u Veroniky Lančaričové a Markéty Van Prchalové. Zároveň ke mně v létě 2022 přišla medicína ceremoniálního kakaa. Byla to láska na první napití. Tento první šálek mě objal a vzal do hlubin mé duše. A já jsem věděla, že tahle medicína si mě našla, abych prohloubila nejen vztah se sebou samou, ale abych ji přelévala do dalších srdcí. A tak v roce 2023 vzniklo Kakaové pohlazení - kakaové kruhy, kterými provázím ženy i muže. Je to krásná cesta do srdcí dalších duší. Baví mě sledovat, jak každá žena rozkvétá, jako něžné poupě s další ceremonií. A miluju propojovat naši ženskou podstatu s mužskou cílevědomostí a tím vzájemně obohacovat ženské i mužské životy.

KDO JE VERONIKA

Veronika je autorkou projektu Boho žena a již přes 13 let se věnuje tématům rituálů a naplněného ženství.
Výcvikem pro průvodkyně ženskými rituály prošla v roce 2014.
Díky své intuici a napojení připravuje individuální i skupinové rituály na míru. Společně s M. Prchalovou vede Rituální školu.

O rituálech mluví, učí a inspiruje naživo i online.

Vytvořila několik online programů:

o sezónních rituálech a svátcích Kola roku: Magický rok
komplexní program o rituálech: Magický život
o lunárních rituálech: Rituály novoluní a úplňků
o každodenních rituálech: Magický den
o práci s předky a léčení rodové linie

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *