fbpx

RITUÁLY PRO ČERVEN: MĚSÍC SLUNOVRATU

Červen, šestý měsíc v gregoriánském kalendáři, je obdobím plným proměn. Symbolizuje vrchol léta, kdy se dny prodlužují a dosahují svého maxima, a poté se pomalu zkracují. V červnu, kdy se mnozí z nás těší na nadcházející léto, se vlastně zase začínáme přibližovat podzimu a zimě a od tohoto dne se také začínají nenápadně zkracovat dny. V mnoha kulturách je červen vnímán jako posvátný měsíc, spjatý s rituály a oslavami letního slunovratu, plodnosti a hojnosti.

SYMBOLIKA ČERVNA

Červen je měsícem ohně, vášně a energie. Je spojován s barvou červenou, která symbolizuje lásku, krev, vitalitu a sílu. V tomto období je příroda ve své síle, kvetou louky a dozrávají plody. Červen je také měsícem hojnosti a blahobytu, kdy se slaví úroda a dary země.

RITUÁLY A OSLAVY ČERVNA

Letní slunovrat, který připadá na 20. nebo 21. června, je významným rituálem tohoto měsíce. V mnoha kulturách se oslavuje zapálením ohňů, tanci a zpěvem. Oheň symbolizuje sílu slunce a jeho vliv na plodnost a růst.

Lidé věřili, že oheň v tomto období má magickou moc a dokáže ochránit před zlými duchy i nemocemi.


K oslavě slunovratu se dá v různých zemích a hlavně v různých tradicích přistoupit odlišně. Mezi nejznámější tradice a rituály patří:

SVÁTEK KUPALA/KUPADELNÉ SVÁTKY ve slovanských zemích. Byly vázány na svatojánskou noc z 23. na 24. června. Tento svátek jeslava plodnosti a hojnosti s rituály koupání v řekách a zapalováním ohňů. Tomuto svátku ale předcházelo ještě jiné období: tzv. letnice. Ve východoslovanských kultur byly tyto svátky zasvěceny rusalkám (tzv. rusalje) . Význam oslav Kupadelných svátků byl oslavit teplo, vlhkost přivolanou koupelemi. Také se přeskakoval oheň, který měl zajistit očistu a zdraví do dalšího roku.


LITHA v pohanských tradicích anglosaského původu . Oslava slunovratu a uctívání bohyně slunce. Přichází nejdelší den a nejkratší noc a tento den je také prvním letním dnem. Nejsilnějším momentem dne je východ Slunce.

DEN NEJDELŠÍHO DNE v severských zemích. Oslava světla a radosti. Stejně jako v jiných tradicích, tento den je považován za magický. Je doporučováno věštit budoucnost, protože výsledky jsou údajně zaručeny. Je to vhodná noc na hledání magických bylin a také pokladů.

V dnešní době se tradiční rituály v mnoha ohledech změnily. Mnoho lidí vnímá červnové oslavy spíše jako zábavu a relaxaci než jako duchovní rituál. Nicméně stále existuje i mnoho lidí, kteří ctí staré tradice a oslavují tento měsíc s respektem k jeho symbolice a významu.

MAGIE ČERVNA

V astrologii je červen měsícem Blíženců, a toto znamení symbolizuje komunikaci, inteligenci a obchod. Lidé narození v tomto měsíci jsou často vnímaví, přizpůsobiví a mají talent pro řečnictví a psaní.
V jiných duchovních disciplínách je červen vnímán jako měsíc transformace a změny. Je to období, kdy se můžeme zbavit starých vzorců a otevřít se novým možnostem. Červen je také ideální čas na seznámení, na táborové ohně, noční procházky a rozjímání o životě.

KULTURNÍ ROZDÍLY

Vnímání a význam měsíce června a jeho rituálů se v různých kulturách liší. V některých kulturách je červen vnímán jako posvátný měsíc plný rituálů a oslav, zatímco v jiných je vnímán spíše jako obyčejný měsíc v roce. Existují také rozdíly v tom, jak se v různých kulturách oslavuje letní slunovrat a další červnové svátky.
Je důležité respektovat kulturní rozdíly a vnímat červnové rituály s otevřenou myslí. I když se s nimi osobně neztotožňujeme, můžeme se z nich poučit a ocenit jejich krásu a symboliku.

Červen je měsícem plným kontrastů: je to období vrcholu léta i začátku jeho ústupu, je to měsíc radosti i introspekce, je to měsíc starých tradic i moderních interpretací.


ZÁVĚR

Červen je krásný slunečný měsíc plný kontrastů a symboliky. Je to období oslav slunce, plodnosti a hojnosti, ale také časem introspekce a transformace.. Rituály a tradice spojené s červnem se v průběhu staletí vyvíjely, ale jejich základní poselství – propojení s přírodou, oslava života a úcta k cyklům – zůstává stále stejné. Ať už se s červnovými oslavami ztotožníme jakkoli, můžeme v tomto měsíci najít inspiraci a sílu pro náš vlastní život. Užijme si ho!

CHCEŠ SI PRO SEBE DOPŘÁVAT PRAVIDELNÉ A SMYSLUPLNÉ RITUÁLY SPOJENÉ S JEDNOTLIVÝMI OBDOBÍMI V ROCE?

Jsi připravena začít se na celý rok dívat jinak a také jej jinak prožívat?

Vstup do online programu Magický rok – celoročního průvodce, který tě zavede k hlubší podstatě jednotlivých svátků, sezónních rituálů a období v roce.

Tento program je unikátní v tom, že kromě informací o jednotlivých obdobích získáš konkrétní praktické příklady a návody, čemu se v jednotlivých obdobích věnovat. V každém období se zaměříš na jedno seberozvojové téma, dopřeješ si také meditaci či vizualizaci a konkrétní sezónní rituál. Program je sestavený tak, aby vše bylo praktické a přenositelné do tvého běžného života!

Klikni na: Chci se o tomto programu dozvědět více informací

Online program Magický rok, cyklický rok a sezónní rituály
Online program Magický rok, cyklický rok a sezónní rituály


Veronika Lančaričová
Rituály vstoupily do mého života v roce 2009. Absolvovala jsem mnoho kurzů, školení a vzdělávání v rituální tématice. Učila jsem se od zahraničních i českých lektorek, četla také veškerou dostupnou literaturu. Od roku 2016 prošlo mými individuálními a skupinovými rituály okolo 300 žen. V roce 2022 jsem otevřela Rituální školu s velkým důrazem na to, aby si každá ritualistka vše vyzkoušela v praxi. Vytvořila jsem také několik online rituálních programů pro ženy , které si přejí osvojit rituální tématiku a přenést je do svého života. Mými online programy od roku 2020 prošlo již více než 570 žen a mými minikurzy zdarma již přes 4500 žen.

KDO JE VERONIKA

Veronika je autorkou projektu Boho žena a již přes 13 let se věnuje tématům rituálů a naplněného ženství.
Výcvikem pro průvodkyně ženskými rituály prošla v roce 2014.
Díky své intuici a napojení připravuje individuální i skupinové rituály na míru. Společně s M. Prchalovou vede Rituální školu.

O rituálech mluví, učí a inspiruje naživo i online.

Vytvořila několik online programů:

o sezónních rituálech a svátcích Kola roku: Magický rok
komplexní program o rituálech: Magický život
o lunárních rituálech: Rituály novoluní a úplňků
o každodenních rituálech: Magický den
o práci s předky a léčení rodové linie

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *