fbpx

LITHA, LETNÍ SLUNOVRAT A SVATOJÁNSKÁ NOC

Různé názvy pro to samé období, které je nabité velkou silou a magií! Pojďme si říct, o čem toto období je a v čem nás může podpořit.

LETNÍ SLUNOVRAT NEBO SVATOJÁNSKÁ NOC

CO JE LETNÍ SLUNOVRAT?

Letní slunovrat ve většině případů nastává 21. června. Je to den, kdy slunce svítí nejdéle. Na severní polokouli v tento den slunce dokonce vůbec nezapadá a na jižní polokouli vůbec nevyjde. Je to den, který otevírá období plné síly a také magie. Ráda říkám, že magický pro nás může být celý rok, avšak jinak magický. Pojďme se tedy podívat v čem je magické toto období.

Věřilo se, že v tento čas na povrch vystupují síly země. Miluji toto vysvětlení, proč tomu tak je a proč se to děje: když slunce během svého nebeského putování dosáhne nejsevernějšího bodu a poté se obrací (začíná couvat jako ten rak, který přebírá svou vládu) je prý nejméně pozorné a proto není divu, že nehlídá, co se na Zemi děje a odehrává. Toho využívají právě různé zemské síly a nadpřirozené bytosti, které jsou se zemi spjaté a začínají konat a působit. V tento den „nejdelšího a nejsilnějšího slunce“ se energie slunce přenáší nejen na lidi, ale celkově na vše živé! Byliny, stromy, keře a dokonce se věřilo, že v tento den ožívají kamenné kruhy a mohou tančit!

Co znamená astronomické léto?
Obdobím astronomického léta označujeme čas mezi letním slunovratem a podzimní rovnodenností. Je to okamžik, kdy se Slunce na své cestě dostane nejseverněji. Obvyklým dnem, kdy tomu tak nastane, je právě 20. či 21. červen a končí zase v době, kdy Slunce přechází přes rovník. To se většinou děje právě kolem 23. září. Existuje také meteorologické léto  – a to je potom období měsíců června, července a srpna.

SVATOJÁNSKÁ NOC

Svatojánská noc se slaví z 23. na 24. června, tedy o pár dní později, než nastává letní slunovrat. Můžeme se jen domnívat, proč tomu tak je. Jedno z vysvětlení je, že mnoho původních pohanských svátků bylo křesťanstvím pozměněno, aby podoba oslav byla přijatelnější či více vyhovující v konzervativnější společnosti. Největší rozdíl mezi původní a současnou oslavou spatřuji u svátku Beltaine. Letní slunovrat & svatojánská noc si zvládla zachovat původní vyznění…

Změnu data vidíme například také u u zimního slunovratu, který nastává 21. prosince a my slavíme Štědrý den 24. prosince. A to samé platí právě pro letní slunovrat: nastává 21. června a Svatojánská noc se slaví o pár dní později. Dopřát si oslavu svátků o pár dní později je určitě „lepší než nic“, ale je potřeba počítat s tím, že největší síla je v den daného svátku či pár dní před (kdy se vše ještě kumuluje a narůstá).

JAK MŮŽEME OSLAVIT LETNÍ SLUNOVRAT A SVATOJÁNSKOU NOC?

V původní tradici letního slunovratu se rozdělávaly ohně a oslava byla podobná  jinému svátku: Beltaine (Přečti si článek Čarodějnice, Filipojakubská noc a Beltaine). Oheň sloužil jako forma očisty a také podpora země, aby byla plodná. Ovšem kromě elementu ohně je s letním slunovratem spojený ještě jiný element a to element vody. Lidé na večer zapalovali ohně a nad ránem se vydávali ke studánce či jinému prameni. Dopřávali si ponor do vody a do hlubin své vlastní duše…

A JAKÉ ZVYKY A TRADICE Z HISTORIE SI MŮŽEME DNES DOPŘÁT MY?

V dnešní době si můžeme dopřát rituály menší, osobní, které vykonáme sami a nebo tuto dobu můžeme využít k setkávání s přáteli a udělat si rituál skupinový.

Typicky bychom tak mohli zapálit velký oheň, symbol slunce a jeho síly. Můžeme kolem něj tančit, jen tiše sedět či si vyprávět příběhy. Můžeme ho také, stejně jako za starých časů, přeskakovat. Další možností je nasbírat si Svatojánskou kytici. Nasbíráme devatero kvítí a upleteme z něj kytici. Můžeme si ji potom dát pod polštář, abychom měli věštecké sny a nebo ji umístíme do vázy jako dekoraci. Můžeme i využít rituál věštění z kytiček. Na papírky vložíme přání a vložíme je blízko květinám nebo pod květináče. Podle toho, která květina vykvete jako první, takové přání bude splněno.

Můžeme si také zkusit koupání v ranní rose. Bosýma nohama projdeme louku či zahradu a očistíme si rosou celé tělo. V dnešní době je krásným nápadem i piknik s přáteli, nebo rodinný výlet do přírody. Můžeme připravit hostinu na zahradě a užít si společně dobré jídlo a pití.

ELEMENT VODY, KUPADLA A KUPADELNÉ SVÁTKY

Viděla jsem několik krásných pohádek, kde byla esence tohoto svátku moc pěkně ztvárněná. Dívky se vydávaly zdobit studny či tůňky, po vodě pouštěly věneček a o kousek dál již stáli mládenci, věnce chytaly, aby si pak dotyčnou vzali za ženu… V některých obměnách dívky házely věnce do vody a na hladině se měla ukázat tvář jejich vyvoleného. Věnce také pletly (nejčastěji z devatera kvítí), dávaly si jej pod polštář, aby jim přinesl sny o jejich budoucnosti…


Kupadla (také jako Koupadla) či Kupadelné svátky jsou tradicí z východní Evropy. Datem se shodují s letním slunovratem nebo se slaví až začátkem července. Lidé se odívali do bílých šatů a květinových věnců – květinový věnec prý někde bylo to jediné, co lidé na sobě měli, ženy na hlavě a muži kolem beder. Vydávali se k vodě, aby si dopřáli léčivou očistu a také, aby skrze koupele uctili vodu a přivolali déšť a podpořili vláhu země.

A právě vědomý & očistný ponor do vody je to, k čemu vás chci inspirovat nejvíce. Vyberte si potok, rybník či jinou formu vody. Pro větší sílu a efekt buďte sama (do vody můžete také vstupovat nahá) a před samotným vstupem do vody se zamyslete nad tím, jaké téma či emoci nyní chcete nechat ve vodě rozpustit a očistit? Odpustit… Když jsem si letos tento očistný ponor dopřávala, vybrala jsem si tekoucí horskou vodu, která měla opravdu nízkou teplotu. Bylo to velké vystoupení z mé komfortní zóny, ale díky této ledové vodě jsem cítila, že se uvnitř mě něco probouzí. Dostala jsem velký záchvat smíchu, což se někdy právě může dít, když se začínají dostávat ven dlouho nahromaděné emoce. Dostala jsem se více do kontaktu se svou vnitřní vodou, tedy emocemi.

VNITŘNÍ VODA A NAŠE EMOCE

Ráda o našich emocích hovořím jako o naší vnitřní vodě. Představuji si ji jako takovou hlubokou tůň. A stejně jako voda i naše emoce potřebují jednou za čas pročistit a pustit ven. Jinak se z krásně čisté studánky stane zakalená stojatá voda s nelibou vůní. A právě období letního slunovratu je výborné k tomu, abychom se tématu emocí více věnovali.

Přiznám se, že když podrobně zpracovávám témata v rámci Kola roku a online programu pro ženy Magický rok, vždy se mi spustí silný proces týkající se tématu, které je pro dané období aktuální. Vždy vše zkouším a pozoruji na sobě, aby cvičení, videa a meditace byly hodnotné a účinné. A přiznám se, že emoce mi nyní nějakou dobu tryskají naplno!

A schválně si můžeme společně všimnout, jak často se používají pro naše emoce slova, která mají spojitost s vodou a jejím skupenství (emoce tryskají, zamrzlé emoce apod.)
Napadají vás další slova?

PŘEJEŠ SI JÍT JEŠTĚ VÍCE DO HLOUBKY A DOZVĚDĚT SE VÍCE?

Pokud se chcete dozvědět o tomto období více informací, co si můžeme dopřát v období od letního slunovratu až po svátek Lammas, co nás může podpořit, na jaká témata se zaměřit, doporučuji se připojit k online kurzu Magický rok: Od letního slunovratu po svátek Lammas.

Dozvíš se:

 • Od letního slunovratu po svátek Lammas
  Tradice & zvyky. Letní slunovrat, Litha, Kupala.
 • Archetypy bohyně vody & bohyně spojené s letním slunovratem
  Bohyně Břehyně, Rusalka, Domnu, Yemaya, Coventina a Sulis. Dozvíš se také o období v životě ženy, které odpovídá elementu vody.
 • Magická a kouzelná příroda letního slunovratu & svatojánské noci
  Magické rostliny, kouzelné byliny a svatojánské mušky. Voda a studánky. O důležitosti uctívání vody v přírodě.
 • Povídání o emocích
  Emoce jako naše vnitřní voda. Co jsme o emocích slyšely? Jak je projevovat? Žena jako studnice emocí. PMS, menstruace a emoce.
 • Cvičení: Ponor do hlubin duše
  Čištění našich vnitřních vod.
 • Meditace s bohyní vod
 • Netlač řeku, teče sama
  Jiný přístup k životu.
 • Rituály letního slunovratu & rituální práce s elementem vody
  Dozvíš se, jaké rituály se pojí s tímto obdobím a jakými způsoby se dá element vody obecně v rituálech využívat. Dozvíš se také, jak si vytvořit oltář pro toto období.
 • A dále ještě:
  Tvoření nádoby na vodu & kouzelného kapradí. Co si dopřát a jak prožít toto období s dětmi.

  Tento díl můžeš zakoupit samostatně TADY za 650 Kč nebo jako součást celoročního průvodce MAGICKÝ ROK. Více informací získáš ZDE.

Veronika Lančaričová
Rituály vstoupily do mého života v roce 2009. Absolvovala jsem mnoho kurzů, školení a vzdělávání v rituální tématice. Učila jsem se od zahraničních i českých lektorek, četla také veškerou dostupnou literaturu. Od roku 2016 prošlo mými individuálními a skupinovými rituály okolo 300 žen. V roce 2022 jsem otevřela Rituální školu s velkým důrazem na to, aby si každá ritualistka vše vyzkoušela v praxi. Vytvořila jsem také několik online rituálních programů pro ženy , které si přejí osvojit rituální tématiku a přenést je do svého života. Mými online programy od roku 2020 prošlo již více než 570 žen a mými minikurzy zdarma již přes 4500 žen.

KDO JE VERONIKA

Veronika je autorkou projektu Boho žena a již přes 13 let se věnuje tématům rituálů a naplněného ženství.
Výcvikem pro průvodkyně ženskými rituály prošla v roce 2014.
Díky své intuici a napojení připravuje individuální i skupinové rituály na míru. Společně s M. Prchalovou vede Rituální školu.

O rituálech mluví, učí a inspiruje naživo i online.

Vytvořila několik online programů:

o sezónních rituálech a svátcích Kola roku: Magický rok
komplexní program o rituálech: Magický život
o lunárních rituálech: Rituály novoluní a úplňků
o každodenních rituálech: Magický den
o práci s předky a léčení rodové linie

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *