fbpx

RITUÁL ZAVINOVÁNÍ

Rituál zavinování

Život nám přináší spoustu změn a událostí, které za sebou nechávají různé pocity a emoce. Dnešní doba nabízí tolik podnětů, možností, rychlosti a technologií, že často zapomínáme a nevědomky se odtrháváme od toho, co se v našich životech vlastně děje a od toho, co je za oponou našeho vnímání a prožívání.  

V současnosti je potřeba (snad více, než kdy jindy) se umět zastavit. Umět zastavit nevědomé „programy“ našeho mozku a nechat se vést pouze svým srdcem, svou intuicí. Zastavit čas a věnovat se jen sobě. Takovou možnost nabízí celá řada různých rituálů, a to podle příležitosti a podle situace, která se děje v životě člověka nebo okolo něj.  

Naši dávní předci nám zanechali jeden rituál, využívající prastarou moudrost. Po generace a v různých částech světa se pod různými názvy předává anebo dochází k jeho obrození. Jde o rituál zavinování (nebo také rituál rebozo, rituál zavírání kostí). Jedná se o velice silný přechodový rituál, který nám pomáhá se zastavit a patřičně uctít změny v našich životech, které se přirozeně dějí. Je to zároveň proces iniciace do nové etapy života. V tomto rituálu jde o uzavření našeho předchozího žití a odložení toho, co nám již neslouží, abychom mohli začít psát novou kapitolu a vědomě vyjít vstříc novému životu silnější, beze strachu a s důvěrou v sebe sama.  

Ukázka potřebných pomůcek pro rituál zavinování.

JAK RITUÁL ZAVINOVÁNÍ PROBÍHÁ?

Možná se ptáte, co vlastně takový rituál zavinování obnáší a jak vlastně vypadá. Existuje určitá pevně daná linie, avšak způsob některých činností může být odlišný a to záleží na průvodkyni. Některé průvodkyně kráčí spíše cestou tradic Jižní Ameriky, jiné pokračují ve šlépějích našich slovanských předkyň a jiné tyto tradice kombinují nebo nachází a tvoří nové. Svou energií ale průběh rituálu ovlivňuje i člověk, co se rituálem nechá provést. Každý rituál je tak jedinečný a žádný není stejný. Vždy ale zahrnuje to, co je tolik nezbytné – nerušené sdílení toho, co možná nikdy nikdo neslyšel a to tak dlouho, jak je potřeba (ano, opravdu dlouho) a v prostoru, kde jste bezpodmínečně přijati a vyslyšeni bez souzení a nevyžádaných rad, s láskou a trpělivostí. Součástí tohoto sdílení je příprava teplého nealkoholického nápoje – většinou ceremoniálního kakaa, které je teď velmi populární, ale stejně dobře může posloužit také bylinkový čaj či východoevropský uzvar.  

Zavinování probíhá buď u vás doma nebo ve vámi pronajatém prostoru a přítomni jste vy a průvodkyně. Atmosféra je tedy intimní, což povaha rituálu přímo vyžaduje. Vše se děje v hloubce a většinou v tichu. V prostoru, kde je vše připraveno jen a jen pro vás v hojnosti a bez omezení. 

Při rituálu se hodně pracuje s bylinkami a vonnými oleji. Žena si intuitivně a dle svých preferencí a záměru vybírá bylinky, které chce použít do své rituální koupele či napářky (která je také součástí celého procesu) a stejně tak si vybírá i kombinaci éterických olejů, které se pak s nosným olejem využívají na péči o tělo. Ženy tato kreativní a voňavá část rituálu velmi baví a jsou rády, že jim bylinky i olejíček zůstávají pro použití i v následujících dnech. Potřebná jsou také vykuřovadla či Bachovy květové esence.  

Následuje fyzické uvolnění těla v podobě masáže např. baňkami, kompresní bylinkovou koulí nebo může být použita abdominální mayská masáž (záleží na průvodkyni a na záměru, se kterým přicházíte). Kompresní bylinkovou kouli připravuje průvodkyně ještě před samotným rituálem dle záměru zavinované osoby a po jejím zahřátí s ní masíruje zejména oblast břicha, což je pro ženy opravdu velmi příjemné. Také použití zahřátého oleje je pro tělo velmi uvolňující a pečující i pro oblast různých jizev.  

Teprve po všech procedurách, ve chvíli, kdy jsou mysl, tělo i srdce skutečně připravené, dojde k tolik očekávanému zavinutí. Je to ta pomyslná třešnička na dortu, která zakončí celý proces a po kterém se znovuzrodíme do svého nového já. K zavinutí se používají „speciální“ šátky. Dle tradice, ze které pochází je můžeme znát pod názvy rebozo (Jižní a Střední Amerika) nebo svivalnik, pinta (Východní Evropa), ale také bengkung (Asie).

Jedná se o dostatečně široké, dlouhé, měkké ale přesto pevné šátky z přírodního materiálu. Ty napříč kontinenty prakticky využívají ženy v průběhu celého svého života (menstruace, těhotenství, porod, mateřství,přechod) a v různých obměnách při rituálu zavinování tak, jak se v daných zvyklostech po generace předávají. Šátky se mohou velmi dobře využít ještě před závěrečným zavinutím jako pomůcka pro uvolnění celého těla. 

Bylinková směs namíchána pro konkrétní rituál zavinování.

JAK DLOUHO RITUÁL TRVÁ?

Pokud se rozhodnete projít rituálem, počítejte s tím, že je časově delší. Většinou je dobré si vyhradit celý víkend jen pro sebe – jeden den na zavinování a druhý den na odpočinek. Rituál sám o sobě totiž trvá přibližně 6-8 hodin a někdy dokonce i déle. Může Vás to na první pohled odradit, ale věřte, že vše v rituálu má své místo a opodstatnění a až se dostanete do péče průvodkyně, přestanete vnímat čas. Ruku na srdce, kdy naposled se Vám někdo takto věnoval?

CO MŮŽEME ZAVINOVAT A PRO KOHO JE TENTO RITUÁL JE VHODNÝ?

Nejčastěji si tento rituál dopřávají ženy, které chtějí zavinout a zpracovat porod svého dítěte. Porod je pro ženu sám o sobě velikou transformací a zavinutí se může stát nádherným ukončením tohoto velkého přechodu, kdy se z ženy stává matka. Při tomto rituálu tak dochází k uzavření jak na fyzické úrovni, pomocí technik a masáží podporující správné zavinutí dělohy, navrácení orgánů a kostí zpět na své místo, tak úrovni energetické. Stejně si ženy dopřávají tento rituál pokud dojde k potratu nebo v případě porodu mrtvého dítěte nebo úmrtí dítěte po porodu.  

Rituál má však velmi široký záběr a tak skvěle slouží i na jiná témata jako např. vstup do ženství či vstup do zralého ženství, rozvod, rozchod, změna práce, stěhování, smrt blízkého člověka, nemoc, zranění, strach a cokoli dalšího, co je pro nás významné. Zavinování si tak mohou dopřát nejen ženy ale samozřejmě i muži. Vždy ale tomuto rituálu předchází určitá připravenost dané téma uzavřít a jít dál – uzavřít danou životní etapu a otevřít se etapě nové.  

Je to rituál pro odvážné, kteří se rozhodnou nahlédnout za zrcadlo svého nitra a oprostit se od toho, co jim brání život skutečně žít. Doporučuji ho každému, kdo cítí, že je na čase rozšířit svou komfortní zónu, posunout se dál, uzavřít určitou kapitolu života a konečně začít tvořit novou. Není to kouzlo, kterým jako mávnutím kouzelného proutku zmizí to, co v životě už nechceme prožívat. Jde především o vědomou práci, kterou člověk musí vykonat sám na sobě. Je to rituál, který umí být jemný a drsný, něžný a přísný zároveň a nevyplatí se ho uspěchat. Současně je to nádherný akt uctění své vlastní cesty s pokorou a láskou. Zažijete při něm hluboké uvolnění a zklidnění celého těla i mysli. Naleznete pocit bezpečí, péče a výživy a především můžete nalézt sebe sama. 

Adéla Šlapáková
Jmenuju se Adéla a k Veronice jsem nejdříve chodila na rituální setkání v Praze, zúčastnila se rituálu menarché, prošla online programem o rituálech Magický život a to celé vyústilo v absolvování rituální školy od Veroniky a Markéty Van Prchalové. Mám spoustu tváří - jsem matka, dcera, manželka, vnučka, kamarádka, účetní ...a kromě toho také provázím ženy rituály a pořádám pro ně kruhy. Baví mě se dívat, jaké můžou být ženské vztahy, když jsou plné respektu a naslouchání. Jak úžasně tvořivé ženy jsou zvlášť i dohromady, když jim člověk vytvoří prostor. Odjakživa miluju přírodu a výlety do ní. Na svých procházkách často čerpám inspiraci a nacházím zde útěchu a hojnost, která je všude kolem nás. Také se velmi zajímám o léčivé rostliny. Své poznatky využívám nejen pro domácí účely ale propojuji je právě s tématikou kruhů a rituálů.

KDO JE VERONIKA

Veronika je autorkou projektu Boho žena a již přes 13 let se věnuje tématům rituálů a naplněného ženství.
Výcvikem pro průvodkyně ženskými rituály prošla v roce 2014.
Díky své intuici a napojení připravuje individuální i skupinové rituály na míru. Společně s M. Prchalovou vede Rituální školu.

O rituálech mluví, učí a inspiruje naživo i online.

Vytvořila několik online programů:

o sezónních rituálech a svátcích Kola roku: Magický rok
komplexní program o rituálech: Magický život
o lunárních rituálech: Rituály novoluní a úplňků
o každodenních rituálech: Magický den
o práci s předky a léčení rodové linie

Komentáře