fbpx

ŽENA A LUNA: Cesta k objevování vlastního ženství

Měsíc (Luna) je už od nepaměti považován za synonymum tajemství, magie a mystičnosti. Známe vliv Měsíce na moře: příliv a odliv. Velký vliv má také na zvířata i na lidi. V tomto článku se zaměříme na jeho vliv a spojitost s ženským (menstruačním) cyklem. Protože právě zkoumání a znovunalaďování se na měsíční rytmus je jednou z cest, jak svůj menstruační cyklus dostat do rovnováhy (a případně jej vyléčit.*)

*Poznámka: tento článek zkoumá propojení lunárního a menstruačního cyklu jako jednu z dalších cest, která ovšem nenahrazuje klasickou gynekologickou léčbu. Je ale jejím skvělým doplněním, neboť na každý problém je potřeba nahlížet holisticky.

Měsíc – měsíčky?

Latinsky se Měsíc řekne mensis, řecky mene. Z těchto slov je krásně patrná podobnost se slovem menstruace. A u slova měsíčky už netřeba ani komentáře. Ale spojení Měsíce a ženských rozmnožovacích orgánů nekončí pouze u těchto slov. Dalším příkladem je označení “luna” pro Měsíc vs „lůno“.

Podobnost však není pouze v označeních, ale také v jeho délce a jednotlivých fázích. Lunární cyklus je dlouhý v průměru 29,5 dne. I když se za průměrnou délku menstruačního cyklu považuje „bájných“ 28 dní, výzkumy ukazují, že je to spíše 29 dní. (Nutno však dodat že zdravý menstruační cyklus může mít v rozmezí 21-35 dní. Pokud tedy váš menstruační cyklus nemá 28 či 29 dní, rozhodně to neznamená, že nejste zdravá.) Jestliže je váš menstruační kratší nebo naopak delší, určitě je důležité začít to řešit.

(O tom, jak řešit nepravidelnou menstruaci jsem se zmínila ve své knize Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století a také v online kurzu Rituály novoluní a úplňků.)

Ještě jedno důležité doplnění: několikrát jsem se setkala s tím, že ženy tvrdily, že jejich menstruační cyklus je v nepořádku, neboť je moc krátký. Chybou ale ve skutečnosti bylo, že nevěděly, jak správně vypočítat délku menstruačního cyklu. První den menstruace se označuje jako “den jedna” a zde začíná menstruační cyklus. (Setkala jsem se s chybným přístupem, kdy se za první den cyklu označoval až první den po skončené menstruaci.)

Lunární fáze vs fáze menstruačního cyklu

Lunární cyklus se rozděluje do čtyř fází: Novoluní, První čtvrtina (dorůstající Měsíc), Úplněk a Ubývající (couvající) Měsíc. Podobně jako fáze Měsíce, i menstruační cyklus ženy má své čtyři fáze: Menstruace, Předovulační fáze, Ovulace a Premenstruační fáze.

Možná jsi už slyšela o pojmu Bílého a Rudého Měsíce, ale v tomto článku půjdeme dál a podíváme se ještě na pojem Růžový a Fialový Měsíc. V průběhu života se ti to, kdy menstruuješ, bude s největší pravděpodobností proměňovat. Můžeš se podívat, jak jsi na tom nyní a jaké energii odpovídá fáze, ve které právě probíhá tvá menstruace.

„Sledování spojitosti menstruačního cyklu a lunárních fází, může ženám poskytnout zajímavé a důležité informace. Například, kde se v životě nacházejí, jakou energii ztělesňují a jak mohou plně využít svůj potenciál.“

Bílý Měsíc

Pokud krvácíme s novoluním a ovulujeme s úplňkem, odpovídá to cyklu Bílého Měsíce. Protože bylo vysledováno, že Země je nejvíce úrodná během úplňku (v tomto případě v době tvé ovulace), je cyklus Bílého Měsíce spojován s archetypem Matky. Říká se, že pokud probíhá cyklus takto, je větší pravděpodobnost, že dojde k početí. Tento cyklus je zkrátka spojován s větším potenciálem pro stvoření nového života.

Růžový Měsíc

Některé ženy krvácejí s dorůstajícím měsícem a ovulují s ubývajícím měsícem, což odpovídá cyklu Růžového Měsíce. Tyto ženy jsou v souladu s energií jara, a je to období růstu a nových začátků. Tato fáze by se dala považovat za sebeobjevovací a „sebeproměňovací“. Na emoční či mentální úrovni.  Nacházíte se zkrátka v přechodu a v přeměně k něčemu většímu.

Červený Měsíc

Ženy, které krvácejí s úplňkem a ovulují s novoluním, odpovídají cyklu Červeného Měsíce. Tento cyklus je hodně spojený s intuicí, ponorem do sebe a předáváním svých vnitřních darů (neboť jste nejvíce „úrodné“ během fáze novoluní, tedy fáze, kdy se energie přirozeně stahuje dovnitř). Nyní jste zvány k tomu, abyste prezentovaly svůj talent a dělily se o svou moudrost. Tvrdí se, že ženy které menstruují takto, se více než na stvoření nového života, zaměřují na na vlastní růst, seberozvoj, mentoring a kreativní tvorbu.

Fialový Měsíc

Cyklus Fialového Měsíce odpovídá ženám, které krvácejí s ubývajícím měsícem a ovulují s dorůstajícím měsícem. Tento cyklus nejvíce odpovídá potřebě změny, zbavení se nepotřebného nebo naopak potřebě otevření se novému a přípravě na nový způsob života (prožívání).

Jak se můžeme znovu napojovat na lunární cykly?

Kromě pozorování lunárního a menstruačního cyklu, můžeme ještě přizpůsobit to, co během jednotlivých fází děláme a dopřáváme si. Pravidelné lunární rituály mohou být krásným ženským nástrojem a způsobem, jak se na lunární cykly více napojit a nechat se jimi podpořit.

Pro tyto účely jsem vytvořila:

Online kurz Rituály novoluní a úplňků

V TOMTO KURZU:

 • Naučíš se vnímat rozdílnou energii a působení jednotlivých měsíčních fází. Zjistíš, jak ji využívat pro svůj osobní růst a proměnu.
 • Získáš široké povědomí o o činnostech a rituálech, které si během úplňků či novoluní můžeš dopřávat. Sepsala jsem hodně variant a tak každý tvůj rituál může vypadat úplně jinak.
 • Kurz je přehledný, jde k jádru věci (bez zbytečné omáčky) a tak rychle získáš povědomí o lunárních rituálech, abys je mohla obratem vnést do svého života.

SOUČÁSTÍ KURZU JE:


🌙 Komplexní video o lunární tématice: Vliv Měsíce a rozdílná energie jeho jednotlivých fází

 • Ve videu se dozvíš, jaký má Měsíc vliv na rostliny, dřevo, zvířata, muže i ženy.
 • Srovnáme si měsíční a ženský menstruační cyklus a přidám také své doporučení pro to, aby byl náš ženský cyklus zdravý a pravidelný.
 • V další části videa se naladíš na 4 fáze Měsíce a jejich energetické působení, abys věděla, co v jednotlivých fázích dělat a pro jaké činnosti a rituály se daná fáze hodí.

Dále:

🌙PRAKTICKÝ PRŮVODCE NOVOLUNÍMI

 • Představím ti mnoho možností a variant pro činnosti a rituály, aby žádný rituál nebyl stejný, bavil tě a dával ti smysl. Součástí průvodce jsou konkrétní doporučení na činnosti a rituály.
 • Dozvíš se také, jak se jednotlivé novoluní liší v závislosti na znamení, kterým aktuálně prochází.
 • Praktické cvičení: Součástí tohoto průvodce je také cvičení s otázkami, nad kterými je dobré se během novoluní zamýšlet.
 • Afirmace pro novoluní

🌙PRAKTICKÝ PRŮVODCE ÚPLŇKY

 • Jednotlivými úplňky tě provedu stejně dopodrobna jako novoluními. Obsah průvodce je tedy shodný, pouze přizpůsobený tématice úplňků.
 • Pro rekapitulaci: konkrétní doporučení na činnosti a rituály, praktické cvičení a afirmace pro úplňky.

🌙LUNÁRNÍ KALENDÁŘ ÚPLŇKŮ A NOVOLUNÍ

 • Vizuálně krásný a přehledný lunární kalendář pro rok 2023, 2024 a 2025, který si můžeš vytisknout pro rychlou orientaci, kdy je úplněk, novoluní a v jaké energii se daný úplněk či novoluní ponese.

Více informací se o online kurzu Rituály novoluní a úplňků dozvíš ZDE.

Závěrem

Zkoumání propojení lunárního a menstruačního cyklu může být skutečně fascinující! Může ti přinést spoustu zajímavých podnětů a inspirace do života. Nic ale prosím neber jako dogma a vždy vše naciťuj skrze sebe. Poslouchej své vlastní tělo a respektuj svou vlastní jedinečnou cestu.

Veronika Lančaričová
Rituály vstoupily do mého života v roce 2009. Absolvovala jsem mnoho kurzů, školení a vzdělávání v rituální tématice. Učila jsem se od zahraničních i českých lektorek, četla také veškerou dostupnou literaturu. Od roku 2016 prošlo mými individuálními a skupinovými rituály okolo 300 žen. V roce 2022 jsem otevřela Rituální školu s velkým důrazem na to, aby si každá ritualistka vše vyzkoušela v praxi. Vytvořila jsem také několik online rituálních programů pro ženy , které si přejí osvojit rituální tématiku a přenést je do svého života. Mými online programy od roku 2020 prošlo již více než 570 žen a mými minikurzy zdarma již přes 4500 žen.

KDO JE VERONIKA

Veronika je autorkou projektu Boho žena a již přes 13 let se věnuje tématům rituálů a naplněného ženství.
Výcvikem pro průvodkyně ženskými rituály prošla v roce 2014.
Díky své intuici a napojení připravuje individuální i skupinové rituály na míru. Společně s M. Prchalovou vede Rituální školu.

O rituálech mluví, učí a inspiruje naživo i online.

Vytvořila několik online programů:

o sezónních rituálech a svátcích Kola roku: Magický rok
komplexní program o rituálech: Magický život
o lunárních rituálech: Rituály novoluní a úplňků
o každodenních rituálech: Magický den
o práci s předky a léčení rodové linie

Komentáře