fbpx

JARNÍ ROVNODENNOST: RITUÁLY A INSPIRACE I V MODERNÍ DOBĚ

Jarní rovnodennost

Zažijte sílu jarní rovnodennosti: Změny, rituály a inspirace i v moderní době


CO JE JARNÍ ROVNODENNOST A PROČ BY NÁS MĚLA ZAJÍMAT?

Jaro je obdobím obnovy a obrození, kdy se příroda probouzí ze své zimní letargie a přináší nový život. Jarní rovnodennost je astronomický jev, kdy se délka dne a noci vyrovnává. Nastává dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Jarní rovnodennost se obvykle odehrává 20. nebo 21. březnasymbolizuje začátek jara na severní polokouli. Jarní rovnodennost nastává, když se osa Země nakloní ke Slunci tak, že sluneční paprsky dopadají na oba póly Země stejným způsobem. V tento den má den i noc všude na Zemi stejnou délku, přibližně 12 hodin.

TROCHA HISTORIE: NAŠI PŘEDCI A JARNÍ ROVNODENNOST

V historii lidstva hrála jarní rovnodennost klíčovou roli. Mnoho starověkých kultur ji vnímalo jako symbol znovuzrození, plodnosti a nového začátku. Oslavovali ji rituály a festivaly, které symbolizovaly probouzení se z zimního spánku a příchod jara. Jarní rovnodennost oslavovali Keltové, Germáni, Římané a samozřejmě i Slované.

Naši předci v jarní rovnodennosti viděli zdroj světla, naděje, že temnější část roku konečně ustupuje a vrací se zase radost, vůně jara a temnota končí. Přestože může působit jako zastaralý zvyk z dob dávno minulých, tak i v dnešní moderní době může jarní rovnodennost hrát důležitou roli v našem životě. Můžeme si díky ní uvědomit jaké změny v přírodě už můžeme vnímat. Jaké změny vnímáme v sobě ? Tak, jak je den s nocí během rovnodennosti v rovnováze, tak i my se můžeme zaměřit na to, jestli náš život a všední dny žijeme v rovnováze, která nám vyhovuje.

Pojďme se podívat na to, co nám může tento fenomén přinést do života v dnešní době.

ENERGIE JARNÍ ROVNODENNOSTI

S každým paprskem slunce, každým květem, každým voňavým závanem vzduchu jistě všichni cítíme, jak se naše energie zvyšuje Je to čas, kdy se země probouzí ze zimního spánku a my s ní. Pupeny na stromech se otevírají, tráva se zelená a ze země vykukují první květiny. Všude panuje ruch, optimismus a těšení. Lidské emoce zrcadlí tuto jarní obnovu. Pocit těžkosti a izolace zimy se vytrácí a nahrazuje ho energie, naděje a radost.

Cítíme se inspirování k novým projektům, tvoření, zahradničení a asi i cítíme potřebu větších změn. Jaro nám připomíná sílu proměny a možnost začít znovu.

JAK SE LIŠÍ JARNÍ ROVNODENNOST A VELIKONOCE?

Jarní rovnodennost a Velikonoce jsou dva významné momenty jara, ale liší se svým původem a významem. Velikonoce připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista a jsou spojeny s mnoha tradičními rituály a obřady, jako je například barvení vajec, hledání velikonočních vajíček a pečení velikonočního beránka. Nicméně, mnoho z těchto tradic má své kořeny v pohanských oslavách jara a obnovy, které byly později integrovány do křesťanských svátků.

JAKÉ ZMĚNY MŮŽEME POZOROVAT V PŘÍRODĚ BĚHEM JARNÍ ROVNODENNOSTI?

Během jarní rovnodennosti můžeme pozorovat v přírodě dramatické změny. Rostliny začínají rašit, zvířata se probouzejí z hibernace a ptáci začínají migrovat. Dny se prodlužují a příroda se plní novým životem a energií.

TRADIČNÍ RITUÁLY A OSLAVY SPOJENÉ S JARNÍ ROVNODENNOSTÍ

Jarní rovnodennost byla v minulosti spojena s různými rituály a oslavami. Pohanské kultury oslavovaly návrat jara a nový cyklus života prostřednictvím různých ceremonií a obřadů. Dnes můžeme tyto tradice vidět například v podobě festivalů, kde se lidé scházejí, aby oslavili příchod jara a nové začátky.
I když mnoho tradičních rituálů a tradic spojených s jarní rovnodenností upadlo v zapomnění, můžeme stále nalézt způsoby, jak si tento okamžik připomenout a oslavit. To může zahrnovat meditaci, rituály očisty, venkovní aktivity nebo jednoduše setkání s přáteli a rodinou v přírodě. Ať už se rozhodneme oslavovat tento okamžik tradičními rituály nebo jednoduše si ho užít v přírodě, určitě si nenechejme tuto krásnou příležitost ujít.

I když mnoho tradičních rituálů a tradic spojených s jarní rovnodenností upadlo v zapomnění, můžeme stále nalézt způsoby, jak si tento okamžik připomenout a oslavit.


RITUÁLY OČISTY A TRANSFORMACE

Jarní rovnodennost je také často vnímána jako čas očisty a transformace. Lidé mohou provádět různé rituály a obřady, které mají za cíl uvolnit se od minulosti a připravit se na nové začátky. Mohou to třeba být meditace, rituály čištění domova, vykuřování nebo provádění ceremonií s ohněm.

Přeješ si objevit plný potenciál tohoto období?
Nalézt pro sebe návody a postupy, co v tomto období dělat?
Jakou energii a přirozené flow toto období přináší?

To a mnohem více se dozvíš v online kurzu: Od jarní rovnodennosti po Beltaine (je to jedna samostatná část z většího celku, celoročního průvodce cyklickým rokem a sezónními rituály MAGICKÝ ROK).

V AKTUÁLNÍM DÍLE ONLINE KURZU MAGICKÝ ROK SE MŮŽEŠ TĚŠIT NA:

Povídání o období jarní rovnodennosti a Velikonoc
Jaké je hlubší poselství tohoto období? Jaké byly dřívější zvyky a co z nich můžeme přenést do dnešní doby?
Archetypy bohyní jara & elementu ohně
Víš, čím nás tyto bohyně mohou obohatit a co se od nich můžeme naučit?
Domov, kde proudí kreativní energie.
Právě náš domov je místem, které nás může nejvíce podpořit v naší kreativitě. Ale pouze tehdy, bude-li uspořádaný a uklizený. A kdy jindy se mu věnovat, než v období „jarního úklidu”?
Příroda, výzdoba a oltář v tomto období.
Téma: kreativita a náš vnitřní oheň
Jak v sobě zažehnout vnitřní oheň? Pro co hoříš? Proč je pro nás kreativita tak důležitá? Jak ji v sobě objevit? Víš, co je kreativní mysl nebo jak řešit problémy kreativním způsobem?
Lůno jako plodné centrum naší kreativity
Dozvíš se, proč právě lůno se označuje jako centrum naší kreativity. A proč je pro ženy kreativita a kreativní vyjádření obzvlášť důležité.
Vizualizace k uctění & zvědomění lůna
Yoni vajíčka a ženská bylinná napářka
Vše je krásně propojené a proto se během Velikonoc bavíme nejen o plodnosti, ale také o vajíčkách. Ovšem nebudeme se bavit o kraslicích, ale o Yoni vajíčkách. Už jsi o nich slyšela? Víš, proč je použít a v čem nám mohou pomoci? Ženská bylinná napářka je úžasná forma pomoci pro ženy. A také skvělý způsob uvolnění a relaxace.
Výroba jarních svíček
Na výběr bude několik variant tvoření, které si můžeš dopřát. Jednoduché a přitom nádherné dekorace nejen pro jarní období.
Rituály spjaté s časem jarní rovnodennosti, Velikonoc a elementu ohně

Tento díl můžeš zakoupit samostatně TADY za 650 Kč nebo jako součást celoročního průvodce MAGICKÝ ROK. Více informací získáš ZDE.


Přeji ti krásné prožití celého období jarní rovnodennosti!

Veronika Lančaričová
Rituály vstoupily do mého života v roce 2009. Absolvovala jsem mnoho kurzů, školení a vzdělávání v rituální tématice. Učila jsem se od zahraničních i českých lektorek, četla také veškerou dostupnou literaturu. Od roku 2016 prošlo mými individuálními a skupinovými rituály okolo 300 žen. V roce 2022 jsem otevřela Rituální školu s velkým důrazem na to, aby si každá ritualistka vše vyzkoušela v praxi. Vytvořila jsem také několik online rituálních programů pro ženy , které si přejí osvojit rituální tématiku a přenést je do svého života. Mými online programy od roku 2020 prošlo již více než 570 žen a mými minikurzy zdarma již přes 4500 žen.

KDO JE VERONIKA

Veronika je autorkou projektu Boho žena a již přes 13 let se věnuje tématům rituálů a naplněného ženství.
Výcvikem pro průvodkyně ženskými rituály prošla v roce 2014.
Díky své intuici a napojení připravuje individuální i skupinové rituály na míru. Společně s M. Prchalovou vede Rituální školu.

O rituálech mluví, učí a inspiruje naživo i online.

Vytvořila několik online programů:

o sezónních rituálech a svátcích Kola roku: Magický rok
komplexní program o rituálech: Magický život
o lunárních rituálech: Rituály novoluní a úplňků
o každodenních rituálech: Magický den
o práci s předky a léčení rodové linie

Komentáře