fbpx

Jak prožít období jarní rovnodennosti?

20. března nastává jarní rovnodennost, ale víš, co nám toto období přináší na hlubší úrovni? Jaká je jeho esence?

Jarní rovnodennost nastává, když je Slunce v rovině zemského rovníku, takže jeho paprsky dopadají na Zemi kolmo k její ose. Slaví se v rozmezí 19. až 21. března, ovšem nejčastěji tento den nastává 20. března – stejně jako je tomu letos (v roce 2023 přesně ve 22:24).

Den i noc je během jarní rovnodennosti stejně dlouhý. Podzimní rovnodennost nás vedla směrem do svého nitra a připravovala na ponor do temnější části roku. Nyní se můžeme nadechnout a připravit na tu světlejší část.

Můžete si také položit zásadní otázku, kterou je dobré si pokládat vždy, když rovnodennost v přírodě nastává, neboť si přejeme i my mít balanc v našem životě. A ta otázka zní: Je můj život a všechny oblasti v něm v rovnováze?

Od tohoto okamžiku začíná převládat světlo, slunce a oheň nad temnotou. Je to den, kdy světlo a teplo definitivně vyhrálo nad tmou a zimou. Ve staroslovanské tradici se oslavovalo vítězství bohyně Vesny nad Moranou.

Růst ani život zastavit nelze…

Jarní rovnodennost a růst

Dalším tématem je například téma RŮSTU. Na jaře dochází k těm největším změnám a vnitřnímu růstu, který může být ale spojený s bolestí či slzami. Růst zkrátka zastavit nejde, ať už se nám to v tu danou chvíli jeví pozitivně či negativně .Můžeme se sami sebe zeptat: Z čeho už jsme vyrostli a co nám už nepřináší radost a smysl (pracovní tématika, osobní, koníčky, vztahy, názory apod.) ?

To jsou jen dvě tématiky, které se s jarní rovnodenností přirozeně pojí. Z dalších témat je to například: kreativita, lůno jako centrum ženské kreativity, pro co hoříš? jarní úklid, (občas ale také jarní únava)….

Přeješ si ponořit se do této tématiky hlouběji a začít prožívat cyklickým způsobem celý rok? Pak se podívej na aktuální část online programu Magický rok: Od jarní rovnodennosti po Beltaine. Více informací najdeš ZDE.

Online program Magický rok: Od jarní rovnodennosti po Beltaine

Jarní rovnodennost, kreativita a lůno

Kreativita je propojení našeho srdce s rukama, které ji přenášejí do hmoty. Ovšem kreativita a kreativní síla jsou také propojené s naším lůnem. Možná ses nad tím nikdy nepozastavila, ale dává to smysl. Vaječníky jsou plné vajíček, které v sobě nesou potenciál nového. Každý měsíc se rozhoduje, jestli se v lůně zrodí nový život nebo nový nápad. V lůně se rodí a tvoří. Doktorka Christiane Northrup provedla zajímavý výzkum.

Zjistila, že jedna z psychosomatických příčin gynekologických a menstruačních potíží souvisí s tím, že se ženy málo kreativně projevují. No ano, naše hlavní centrum kreativity můžeme (vy)léčit tak, že si dopřejeme kreativní tvoření! Zkus se jen při tvoření napojovat na tuto energii. Můžeš také začít zkoumat, jak se ti tvoří v jednotlivých fázích tvého menstruačního cyklu. Třetí fáze, předmenstruační, se přímo nazývá kreativní fáze. Můžeš si tedy vyzkoušet, jaké bude tvoření právě v této fázi.

Ale nebavíme se pouze o malování – je to aplikovatelné na všechny varianty kreativního tvoření. Můžeme se na lůno napojovat a nechat jej projevit skrze slova, zpěv, tanec, pohyb atd. Možná ti nyní tvůj vnitřní kritik říká, jaký je to nesmysl. Tak jen mávni rukou a řekni mu: „Ále, tak to tolik neprožívej, vždyť si jen hraji. Ale když tvořím, jsem tvořitelka.“ Tvořitelka a stvořitelka, jen jednoho písmeno navíc.

A tak to letos na Velikonoce při malování vajíček můžeš zkusit jinak a s jinou myšlenkou 🙂

V AKTUÁLNÍM DÍLE ONLINE KURZU MAGICKÝ ROK SE MŮŽEŠ TĚŠIT NA:

☀️ Povídání o období jarní rovnodennosti a Velikonoc
Jaké je hlubší poselství tohoto období? Jaké byly dřívější zvyky a co z nich můžeme přenést do dnešní doby?

☀️ Archetypy bohyní jara & elementu ohně
Víš, čím nás tyto bohyně mohou obohatit a co se od nich můžeme naučit?

☀️ Domov, kde proudí kreativní energie.
Právě náš domov je místem, které nás může nejvíce podpořit v naší kreativitě. Ale pouze tehdy, bude-li uspořádaný a uklizený. A kdy jindy se mu věnovat, než v období „jarního úklidu“?

☀️ Příroda, výzdoba a oltář v tomto období.

☀️ Téma: kreativita a náš vnitřní oheň
Jak v sobě zažehnout vnitřní oheň? Pro co hoříš? Proč je pro nás kreativita tak důležitá? Jak ji v sobě objevit? Víš, co je kreativní mysl nebo jak řešit problémy kreativním způsobem?

☀️ Lůno jako plodné centrum naší kreativity
Dozvíš se, proč právě lůno označuji jako centrum naší kreativity. A proč je pro ženy kreativita a kreativní vyjádření obzvlášť důležité.

☀️ Vizualizace k uctění & zvědomění lůna

☀️ Yoni vajíčka a ženská bylinná napářka
Vše je krásně propojené a proto se během Velikonoc bavíme nejen o plodnosti, ale také o vajíčkách. Ovšem nebudeme se bavit o kraslicích, ale o Yoni vajíčkách. Už jsi o nich slyšela? Víš, proč je použít a v čem nám mohou pomoci? Ženská bylinná napářka je úžasná forma pomoci pro ženy. A také skvělý způsob uvolnění a relaxace.

☀️ Výroba jarních svíček
Na výběr bude několik variant tvoření, které si můžeš dopřát. Jednoduché a přitom nádherné dekorace nejen pro jarní období.

☀️ Rituály spjaté s časem jarní rovnodennosti, Velikonoc a elementu ohně.

☀️ Tvoření a inspirace s dětmi.⠀⠀

Tento díl je parádně nabitý a nabije i tebe! Provede tě až do začátku května, do svátku Beltaine. (Tento díl je součástí 8 dílného online programu MAGICKÝ ROK.) Veškeré podrobnosti nalezneš ZDE.

Komentáře