fbpx

Rituál menarché: maminky a dcery

Několikrát jsem dostala otázku, jestli je vhodné provádět rituál menarché dohromady pro maminky a dcery. Odpověď na tuto otázku není jednoznačná a potřebuji ji rozvést. Proto jsem se rozhodla odpovědět rovnou tímto článkem.

Vztah maminky a dcery

Každá maminka má jiný vztah se svou dcerou/dcerami a ta/ty mohou mít jinou představu o tom, jak by si společně takový rituál představovaly. Na nás, na průvodkyních je jim nabídnout, co vše je možné a jak by to mohlo vypadat. Popovídat, představit několik variant, různé možnosti, přidat příklady z předchozích rituálů a podobně. Rozhodnutí již bude na nich.

Odlišný přístup v rituálu

Ovšem za sebe doporučuji tyto rituály provádět zvlášť. Rituál menarché pro dospělé ženy probíhá jinak než u dívek. Jako dospělé ženy se už nepotřebujeme připravovat na to, co to menstruace je a jak probíhá, tuto zkušenost již máme. Ovšem s čím potřebujeme pracovat, jsou určité představy a naučené vzorce „toho, jak to musí nutně být“.

Proto na mých víkendových kurzech pracuji také s rodovou linií – neboť z té vycházíme a odtud si neseme naše zkušenosti. Ovšem se vším se dá pracovat a vše se dá změnit. Jako dospělé ženy se potřebujeme také vnitřně dočerpat, doprožít si něco, čeho se nám během dospívání nedostalo. Společně se do tohoto období vracíme a tyto zkušenosti narovnáváme. My sice dnes již nemůžeme změnit minulost a to, co se tehdy stalo, ale můžeme proměnit náš vnitřní pocit a nazírání na dané situace. Láskyplně a s dospělým pochopením.

Jedna žena na toto téma trefně poznamenala: „Chystala jsem se pořádat rituál pro svou dceru, chtěla jsem přizvat i své kamarádky a společně tímto rituálem projít. Ale pak jsem si uvědomila, že jej potřebuji jen sama pro sebe. Mám tři děti a mnoho let jsem zvyklá tu péči a pozornost dávat jen své rodině. A teď prostě potřebuji rituál jen sama pro sebe, proto jsem se přihlásila na komorní víkendový rituál menarché.“ 

Rituál menarché pro dívky

Zjednodušeně by se dalo říci, rituál menarché pro dívky je má pozitivně připravit na menstruaci, aby věděly, že se mají na co těšit, že i ženství skutečně může být darem. Je kratšího rozsahu (takto je to pro dívky i lepší, aby udržely pozornost), je spojen s lehkostí, radostí, oslavou a většinou je lepší, když je zde více dívek, které touto oslavou procházejí, aby se mohly společně cítit bezpečněji. (Dívky mají rády nějaké pozitivní překvapení, určitě jim neprozraďte vše, co pro ně chystáte!)
Zase platí – je to individuální a záleží na dívkách, zeptejte se jich, jak to chtějí.

Rituál menarché pro dospělé ženy

Během rituálu menarché pro dospělé ženy nejdříve pracuji s určitými nánosy, abychom se zase společně mohly více uvolnit do našeho ženství a jeho prožívání. A pokud není menstruace pro danou ženu pohodovou záležitostí tak udělat vše pro to, aby se tak mohlo stát.

Moje poznámka:
Prvním důležitým krokem, než začnou ženy (maminky) tímto rituálem provázet mladé dívky, je dopřát si jej pro sebe. Většina z nás totiž tímto rituálem při první menstruaci neprošla a nelze předávat něco, co jsme samy nezažily. Zmiňuji to proto, že maminky, které samy tuto oslavu neměly, mívají tendenci dceři takovou oslavu vnucovat, či ji plánovat podle svých vlastních představ, neboť si přes dceru samy něco kompenzují.

A nyní ještě pár praktických:

Jak dívky pozitivně připravit

Chceme-li své dceři usnadnit vstup do života dospělé ženy, můžeme udělat následující:

  • Vysvětlete dceři, proč k menstruaci dochází a zdůrazněte, že jde o přirozenou součást ženského života a že se pojí s její plodností.
  • Ukažte jí, že se má na co těšit a že menstruace může být pohodovou záležitostí, protože si může dopřát více odpočinku. Přitom si může pořídit takovou menstruační pomůcku, o níž při menstruaci nebude téměř vědět.
  • Pořiďte dívce pěknou knihu, která pojednává o tématu menstruace pozitivním způsobem – například knihu Rozkvétající ženaŽenství jako dar aneb menstruace ve 21. století.
  • První menstruaci spolu oslavte. Udělejte si holčičí den nebo si zajděte na nákupy. Dejte dceři hezký dáreček, který ji “zasvětí do ženství”. Doporučit mohu Sadu menarche, která v sobě obsahuje nejen potřebné informace, ale je také ukázkou různých menstruačních potřeb a mj. přináší informace o přirozených způsobech antikoncepce.

Co říci dceři když přijde první menstruace?

Menstruace je v naší společnosti stále různorodě vnímána. Na jedné straně jsou ženy, které svou menstruaci nenávidí, a kdyby mohly, zbavily by se jí úplně. Na druhé straně stojí zase ty, které svou menstruaci oslavují, neboť si uvědomují, že kdyby nebylo menstruace, nebyl by zde nikdo z nás. Protože právě díky menstruaci jsme plodné a život dávající. A ať už spadáte do té nebo oné skupiny, pokud jste matka dívky, jednou přijde čas, kdy bude potřeba jí s menstruací seznámit.

Tento, troufám si říct velmi podstatný, článek jsem sepsala pro stránky věnující se menstruaci Kalíšek.cz – jeho celé znění si tedy můžete přečíst na tomto odkaze: Co říci dceři, když přijde první menstruace?

 

Veronika Lančaričová
Rituály vstoupily do mého života v roce 2009. Absolvovala jsem mnoho kurzů, školení a vzdělávání v rituální tématice. Učila jsem se od zahraničních i českých lektorek, četla také veškerou dostupnou literaturu. Od roku 2016 prošlo mými individuálními a skupinovými rituály okolo 300 žen. V roce 2022 jsem otevřela Rituální školu s velkým důrazem na to, aby si každá ritualistka vše vyzkoušela v praxi. Vytvořila jsem také několik online rituálních programů pro ženy , které si přejí osvojit rituální tématiku a přenést je do svého života. Mými online programy od roku 2020 prošlo již více než 570 žen a mými minikurzy zdarma již přes 4500 žen.

KDO JE VERONIKA

Veronika je autorkou projektu Boho žena a již přes 13 let se věnuje tématům rituálů a naplněného ženství.
Výcvikem pro průvodkyně ženskými rituály prošla v roce 2014.
Díky své intuici a napojení připravuje individuální i skupinové rituály na míru. Společně s M. Prchalovou vede Rituální školu.

O rituálech mluví, učí a inspiruje naživo i online.

Vytvořila několik online programů:

o sezónních rituálech a svátcích Kola roku: Magický rok
komplexní program o rituálech: Magický život
o lunárních rituálech: Rituály novoluní a úplňků
o každodenních rituálech: Magický den
o práci s předky a léčení rodové linie

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *